bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

Sprawdź właściwości lecznicze melisy

Właściwości lecznicze melisy

Liście melisy lekarskiej zawierają między innymi trójterpeny, garbniki, kwasy polifenolowe, flawonoidy, kwasy organiczne, sole mineralne oraz olejek eteryczny. To właśnie ten ostatni wykazuje działanie uspokajające. Z tego względu napary i przetwory z liści melisy są zalecane dla osób żyjących w ciągłym stresie, znerwicowanych i nadpobudliwych, a także zmagających się z bezsennością i depresją. Do naparów najlepiej wykorzystywać świeże, a nie sproszkowane liście. Co więcej, dobrym sposobem na odprężenie będzie zastosowanie olejku z melisy podczas relaksacyjnego masażu lub dodanie kilku kropli do ciepłej kąpieli.

Napar z melisy jest też świetną alternatywą dla mięty czy innych środków stosowanych w problemach z niestrawnością – podpowiada Katarzyna Payerhin, dietetyk Naturhouse, i wyjaśnia – To dzięki właściwościom pobudzającym wydzielanie żółci i soku żołądkowego. Dlatego po zjedzeniu tłustych, ciężkostrawnych potraw warto sięgnąć po filiżankę świeżego naparu.

Składniki zawarte w melisie działają również rozkurczowo na mięśnie gładkie, dlatego polecane są nie tylko w dysfunkcjach układu pokarmowego, ale także jako środek łagodzący ból miesiączkowy, a kobietom w ciąży w formie wsparcia podczas dokuczliwych mdłości.

Do najmniej znanych właściwości melisy należy jej korzystny wpływ na regulację ciśnienia i zmniejszenie poziomu stężenia cholesterolu całkowitego w krwi. Regularne stosowanie naparu z melisy może zapobiec rozwojowi miażdżycy. Picie naparu z melisy zaleca się również osobom, które wykonują pracę umysłową, ponieważ wspomaga pracę mózgu, zwiększając koncentrację i usprawniając procesy zapamiętywania. Co ciekawe, obecnie prowadzone są badania nad skutecznością stosowania melisy i innych leczniczych roślin w walce z chorobą Alzheimera.

Melisa wykazuje także działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, co jest wykorzystywane w leczeniu opryszczki wargowej, znanej jako „zimno”. Zarówno stosowanie doustne, jak i przemywanie pęcherzyków przyspiesza ich leczenie, a także wspomaga regenerację naskórka. Zamiast naparu do stosowania na skórę można wykorzystać olejek, który świetnie sprawdzi się w łagodzeniu objawów po ukąszeniu owadów – zmniejsza swędzenie, pieczenie i obrzęk. Warto pamiętać, że olejek z melisy może uczulać, czego objawem jest rumień i świąd. Dlatego przed zastosowaniem należy wykonać próbę uczuleniową: wystarczy posmarować olejkiem skórę w zgięciu łokcia lub za uchem (poniżej linii włosów) i odczekać kwadrans na reakcję skóry.

Melisa w kuchni

Korzystne działanie melisy dla zdrowia obejmuje znacznie więcej aspektów, niż mogłoby się wydawać. Ale czy wiesz, że melisa sprawdza się także jako zioło w kuchni? Jej liście możesz dodawać do sałatek, past, twarożków oraz potraw rybnych i mięsnych. Warto jednak pamiętać, że aromat melisy jest ulotny, dlatego najlepiej stosować ją na samym końcu – tuż przed podaniem potraw.

Melisa na przytycie

Melisa, dzięki swoim właściwościom wyciszającym ma również wpływ na regulację metabolizmu. Picie naparu po lekkostrawnej kolacji spowalnia przemianę materii, co jest pożądane u osób borykających się z niedowagą. Jeśli interesuje Cię, jak zdrowo przytyć i jak wykorzystać w tej walce odpowiednią dietę, koniecznie zapisz się na wizytę do Naturhouse. Nasi dietetycy czekają na Ciebie w ponad 350 w całej Polsce.

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.