bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

TEST - Sery podpuszczkowe

TWARDY PARMEZAN, MIĘKKA MOZZARELLA, DZIURAWY EMENTALER...ICH NAZWY I RODZAJE MOŻNA WYMIENIAĆ W NIESKOŃCZONOŚĆ. OD WIEKÓW LUDZIE ROZKOSZUJĄ SIĘ ICH SMAKIEM I ZAPACHEM (CZASEM DOŚĆ ORYGINALNYM). BEZ NICH NASZA KUCHNIA BYŁABY Z PEWNOŚCIĄ ZNACZNIE UBOŻSZA. OTO KRÓTKI PRZEWODNIK PO SERACH

Pierwsze gatunki serów wytwarzano na Bliskim Wschodzie już ok. 8 tysięcy lat przed naszą erą. A pierw szy było czywiście ser biały – twaróg. Wytwarzano go z mleka kóz i owiec na terenie całego Imperium Rzymskiego. To tam już 3000 lat przed naszą erą sztuka serowarska osiągnęła wysoki poziom.

PROCES WYTWARZANIA SERA jest dość skomplikowany. Najpierw przygotowuje się mleko. Średnio z 1 litra powstaje jedynie 9-10 g sera podpuszczkowego. Mleko przeznaczone do produkcji sera musi być świeże, czyste, dobrej jakości i pochodzić od zdrowych zwierząt – być wolne od bakterii chorobotwórczych i antybiotyków. Następnie mleko się oczyszcza, podgrzewa i dodaje enzym trawienny (tzw. podpuszczkę), która sprawia, że mleko krzepnie, azotan potasu (chroniący przed rozwojem niepożądanej mikroflory), farbę serowarską (barwniki naturalne, które pozwalają zachować przez cały rok specyficzną barwę sera) i zakwas (bakterie fermentacji mlekowej, odpowiedzialne za zakwaszenie). Dzięki podpuszczce rozpuszczony w mleku kazeinian wapnia przechodzi w nierozpuszczalny parakazeinian wapnia i zaczyna wytwarzać się skrzep. Później się go kroi, osusza, dogrzewa i w rezultacie powstaje masa serowa i ogromne ilości serwatki. Kolejny krok: serowy skrzep poddaje się formowaniu, prasowaniu, soleniu i dochodzimy do dojrzewania. Sery bezpośrednio po wyrobie nie mają jeszcze swoich typowych cech – wszystkie są lekko kwaśne, słone, często gumowate lub kruche. Dopiero podczas właściwego dojrzewania każdy gatunek nabiera odpowiedniego dla siebie bukietu smakowozapachowego. Końcowym efektem zachodzących przemian jest zmiana struktury sera. Z białego, twardego, gumowatego staje się on kremowożółty, bardziej miękki, elastyczny i o charakterystycznym smaku. W zależności od typu sera, zawartości wody i tłuszczu, wagi i rozmiarów oraz sposobu i temperatury dojrzewania okres dojrzewania może trwać od tygodnia (sery miękkie), do nawet trzech lat (sery bardzo twarde). Bardzo często nawet po zakupie ser nadal dojrzewa w naszej lodówce. Wszystkie te operacje przetwórcze mają na celu nie tylko przedłużenie trwałości sera, ale także skoncentrowanie składników odżywczych oczywiście utrzymanie pożądanych cech smakowo-zapachowych.

WARTOŚCI ODŻYWCZE

Mleko i przetwory mleczne zajmują szczególne miejsce w diecie ze względu na skład chemiczny i wartość odżywczą. Są cennym źródłem wielu składników: przede wszystkim białka o wysokiej wartości biologicznej, łatwostrawnego tłuszczu, którego najwięcej (20-30 proc.) zawierają właśnie sery, łatwoprzyswajalnego wapnia i witamin z grupy B (głównie B2) oraz witaminy A i D. W serach podpuszczkowych istnieje bardzo korzystny stosunek wapnia do białka – powyżej 20 – co potwierdza tezę, że są one doskonałym źródłem wapnia. Średnio plaster sera podpuszczkowego (40 g) zawiera aż 400 mg wapnia, co stanowi około 40 proc. dziennego zapotrzebowania na wapń (dla porównania taka samą ilość wapnia zawiera aż 0,5 kg sera białego).

NIEDOBORY WAPNIA

Jeśli w diecie niedostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości wapnia, to sięga on po wapń znajdujący się w kościach, a to prowadzi w dłuższym czasie do odwapnienia kości. U dzieci dochodzi do krzywicy, a u osób starszych do zmniejszenia gęstości kości, co objawia się porowatością, zwaną zrzeszotnieniem lub osteoporozą. Obie są przyczyną trudno się leczących złamań. Epidemiolodzy nazywają osteoporozę „cichą epidemią”, bo jest światowym problemem, rozwija się często bezobjawowo w ciągu wielu lat i dopiero kiedy coś sobie złamiemy, dowiadujemy się o tym, że ją ma my. Statystyki są prze rażające: jedna kobieta na trzy i jeden mężczyzna na pięciu w wieku powyżej 50 lat zapadają na osteoporozę. Według prognoz w 2050 r. liczba złamań biodra wzrośnie z 1,5ml do 6 milionów. Pamiętajmy równieżo tym, że niewystarczająca ilość białka w diecie (poniżej 0,8 g na 1 kg masy ciała na dobę) w ciągu dłuższego czasu zwiększa ryzyko złamań kości.

WARTOŚĆ KALORYCZNA

Sery podpuszczkowe charakteryzują się dość wysoką wartością energetyczną (przeciętnie 100 g to około 300-450 kcal), gdyż są skoncentrowaną masą białkowo-tłuszczową. Choć tłuszcz w mleku zawiera najwięcej cholesterolu (230 mg/100 g masła) i kwasów tłuszczowych nasyconych (nawet do 65 proc.) w porównaniu z innymi tłuszczami jadalnymi, to jednak aż 25 proc. nasyconych kwasów stanowią krótko- i średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które nie grożą otyłością lub hipercholesterolemią. Cholesterol zawarty w produktach mleczarskich nie stanowi zagrożenia miażdżycą, a wręcz przeciwnie – zawiera wiele związków biologicznie czynnych o działaniu antymiażdżycowym i antynowotworowym. Z powstawaniem blaszki miażdżycowej niewiele ma wspólnego cholesterol pokarmowy, a tym bardziej tłuszcz mlekowy. Zatem obniżanie spożycia cholesterolu wraz z produktami mlecznymi tylko w minimalnym stopniu poprawi wskaźniki lipidowe. Nie wolno zapominać, że sery podpuszczkowe powinny być ograniczane w diecie osób walczących z nadwagą.

PRODUKTY LIGHT

Rynek wymusza na przemyśle produkcję serów o obniżonej wartości energetycznej, tzw. light, bo panuje moda na produkty dietetyczne. Otrzymanie takiego sera, np. typu holenderskiego, nie jest wcale proste, bo odtłuszczając ser, trudno jest osiągnąć odpowiedni smak, konsystencję i zapach. Przykładem sera niskotłuszczowego est HIT z RYK – o zawartości tłuszczu w suchej masie nie mniejszej niż 20 proc., a w 100 g produktu ok. 13 proc., czy ser Boryna. Obecnie na rynku pojawiły się niskokaloryczne sery z dodatkiem probiotycznych bakterii, wspomagających pracę jelit i wzmacniających odporność. Z szacunków branży mleczarskiej wynika, że rocznie przeciętny Polak zjada obecnie ok. 4,4-6 kg serów dojrzewających, a średnia europejska to 18-19 kg. Przewiduje się jednak, że mimo wzrostu cen będziemy spożywać więcej serów. Największą popularnością będą się zaś cieszyły sery light, z dziurami i w plasterkach. Każdy zatem znajdzie wszerokiej ofercie serów te, które mu najbardziej smakują i służą dobrej sylwetce. Warto dodać, że sery są bardzo trwałymi produktami – przechowywane w lodówce w zamkniętym, oryginalnym opakowaniu w tem p. +2 do +6 są przydatne do spożycia przez kilka miesięcy, a bez opakowania – kilkanaście dni.

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.