bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

TEST - Pieczywo

Pieczywo - Kromka energii na co dzień

Jest znane pod różnymi postaciami na całym świecie. Amerykanie zajadają się sandwiczami, Francuzi - bagietkami, a Duńczycy mają swoje ulubione kanapki smorrebrod z wieloma dodatkami. Nasze polskie pieczywo cieszy się nie mniejszą popularnością. Ma swoich amatorów na całym świecie, zarówno wśród gwiazd filmu (np. Jeremy Irons), jak i muzyki (np. Placido Domingo).

Pierwszy chleb był wytwarzany z różnych rodzajów zbóż, a nawet z ziaren trawy. Pieczony w popiele brudził się i szybko wysychał, więc zaczęto przykrywać go garnkiem. Następnie wypiekano go na rozgrzanych kamieniach, a z czasem na blachach. Najstarszy znaleziony chleb pochodził z Krety - jego wiek określono na 6100 lat. Malowidła ścienne z XII w. p.n.e. dowodzą, że Egipcjanie jako pierwsi zastosowali proces fermentacji i oczyszczania mąki z zarodków. W Polsce intensywny rozwój piekarstwa datuje się na XII w., gdy zaczęły powstawać młyny i cechy piekarskie.

PIECZYWO JEST PODSTAWĄ codziennego jadłospisu. Nie oznacza to, że możemy się nim objadać bezkarnie, bo nie należy do produktów niskokalorycznych (100 g pieczywa to ok. 230-390 kcal). Na co dzień powinniśmy spożywać pieczywo mieszane, czyli trochę jasnego, z przewagą ciemnego, razowego. Natomiast gdy się odchudzamy, warto przerzucić się, jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, na pieczywo razowe, tradycyjne lub chrupkie.

ZE WZGLĘDU NA DUŻE SPOŻYCIE pieczywo jest niezastąpionym źródłem energii, węglowodanów, białka, składników mineralnych (magnez, żelazo, miedź) i witamin z grupy B oraz błonnika. Wartość odżywcza pieczywa zależy od rodzaju używanej do jego produkcji mąki oraz innych dodatków smakowych, np. mleka, cukru, miodu, jaj, maku, przypraw itp. Wśród węglowodanów dominuje skrobia. To właśnie ona dzięki zdolności wiązania wody i zatrzymywania jej podczas wypieku oraz kleikowania tworzy kleistą masę, która jest dobrze przyswajana przez organizm człowieka. Natomiast sacharozie, potocznie nazywanej cukrem stołowym, zawdzięczamy m.in. atrakcyjne zabarwienie skórki i kształt wypieku.

BIAŁY CHLEB WYPIEKANY JEST z wysoko przetworzonej mąki, a to oznacza, że pozbawiony jest niemal wszystkich składników odżywczych, jakich dostarcza osłonka ziarna. Owszem, daje uczucie sytości, ale na krótko, jest bowiem bardzo szybko trawione (zawiera znikome ilości błonnika, a także mniejsze ilości minerałów i witamin z grupy B). Nie dziwmy się więc, że po zjedzeniu kajzerki szybko robimy się głodni. Poza tym biały chleb jest bardziej kaloryczny niż ciemny razowy, dlatego nie powinien być składnikiem diety osób dbających o figurę. Warto wspomnieć o chlebie tostowym. Nawet jeśli zawiera ziarna lub wypieczony jest z mąki typu graham, to obfituje także w polepszacze, konserwanty i środki antypleśniowe.

NAJZDROWSZY JEST CHLEB RAZOWY pszenny lub żytni. Zawiera mnóstwo błonnika, który pęczniejąc, daje nam uczucie sytości na dłużej i poprawia perystaltykę jelit, a tym samym zapobiega zaparciom. Ponadto zawiera solidną dawkę witamin z grupy B, odpowiedzialnych za prawidłową pracę układu nerwowego, oraz żelazo, magnez i potas. Warto wybierać pieczywo razowe z dodatkami, np. z otrębami pszennymi lub ziarnami słonecznika, dyni albo soi. Wówczas jego wartość odżywcza dodatkowo wzrasta. Należy pamiętać, że wiele piekarni sprzedaje tzw. podrobiony chleb razowy, który jest w rzeczywistości wypiekany z białej mąki pszennej, a jedynie zabarwiony na ciemny kolor karmelem. Aby odróżnić chleb barwiony od prawdziwego razowca, wystarczy porównać ich konsystencję i ciężar. Chleb barwiony jest znacznie lżejszy i delikatniejszy niż razowiec. Ponadto zachowuje świeżość bardzo krótko (1-2 dni), podczas gdy prawdziwie razowe pieczywo utrzymuje ją nawet przez sześć dni.

TAK JAK KAŻDY PRODUKT SPOŻYWCZY pieczywo ulega starzeniu. Szereg procesów chemicznych i fizycznych prowadzi do czerstwienia pieczywa. Skórka staje się gumowata, miąższ zaczyna się kruszyć, staje się twardy i nie pachnie ani nie smakuje tak dobrze, choć tak naprawdę dla naszego organizmu właśnie takie pieczywo jest najzdrowsze. Pieczywo pszenne czerstwieje znacznie szybciej niż żytnie, jasne szybciej niż razowe. Pieczywo czerstwe można odświeżyć, zwilżając je wodą i pozostawiając w nagrzanym piekarniku na 2-3 minuty. Pierwsze oznaki czerstwienia pojawiają się już po 10-14 godzinach przechowywania pieczywa w temperaturze pokojowej. By jak najdłużej delektować się jego smakiem, kupuj pieczywo razowe, przechowuj je szczelnie opakowane, a jeśli chcesz przetrzymać je jeszcze dłużej, np. kilka miesięcy, przechowuj w zamrażalniku w temperaturze ok. -20°C.


RODZAJE PIECZYWA

Żytnie (chleb pytlowy, jasny, chleb żytni razowy). Może być produkowane z mąki jasnej lub ciemnej żytniej i na zakwasie. Czasami zawiera dodatek mąki pszennej (do 10 proc.).
Pszenne (kajzerki, bułki poznańskie, bagietki, chleb pszenny, chleb pszenny razowy, grahamki, pieczywo pszenne, półcukiernicze, czyli bułki maślane, rogale, chałki). Produkowane jest z różnych rodzajów mąki: pszennej, jasnej lub ciemniejszej z pełnego przemiału. Pszenne półcukiernicze produkuje się z mąki pszennej z dodatkiem cukru, tłuszczu, mleka, jaj i innych dodatków smakowych, czasami z nadzieniem.
Mieszane (chleb baltonowski). Pieczywo mieszane produkowane jest z mąki żytniej oraz mąki pszennej.

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.