bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

Dlaczego warto jeść kiszonki?

Dostępne w okresie zimowym warzywa pozostawiają wiele do życzenia, zarówno pod względem smaku, jak i wartości odżywczych. Co więc jeść, aby wzbogacić codzienną dietę w odpowiednie składniki odżywcze, minerały i witaminy? Jakie warzywa najlepiej będą smakować zimą? Odpowiedź jest prosta  - kiszonki. Szczególnie w okresie zimowym są bardzo cennym produktem spożywczym i z powodzeniem zastępują świeże warzywa, podobnie jak mrożonki.

 

Zalety kiszonych warzyw

1. Są naturalnym probiotykiem

Ze względu na obecność kwasu mlekowego, który powstaje podczas procesu kiszenia (fermentacji), doskonale chronią organizm przed chorobami i wirusami. Kwas mlekowy wzbogacając florę bakteryjną jelit wspomaga proces trawienia i przyswajania składników odżywczych z pożywienia. Bakterie kwasu mlekowego biorą również udział w syntezie witaminy K oraz niektórych witamin z grupy B.

2. Stabilizują witaminy A i C

Kwaśne środowisko produktów kiszonych sprzyja stabilności witamin A i C. Co to oznacza? Witaminy nie są rozkładane przez środowisko, a więc przyjmujesz je w odpowiedniej formie i korzystasz z ich bogactwa.

3. Mają mniejszą kaloryczność niż w przypadku surowych warzyw

Jest to wynikiem rozkładu cukrów pod wpływem działania bakterii mlekowych. Cukier obecny w warzywach przekształca się w kwas mlekowy, który konserwuje kiszonki. W warzywach kiszonych spada zawartość cukru, a rośnie zawartość wody, co obniża ich kaloryczność.

4. Zawierają błonnik pokarmowy

Podobnie jak świeże warzywa kiszonki zawierają sporą ilość błonnika, który wypełnia żołądek dając uczucie sytości oraz poprawia pracę jelit zapobiegając zaparciom. Dzięki lekkiemu zakwaszeniu organizmu spada chęć na podjadanie, także słodyczy. Po zjedzeniu kiszonego ogórka ochota na coś słodkiego raczej prędko nie wróci.

5. Dostarczają wielu witamin  

Kiszonki dostarczają sporo witamin z grupy B: B1, B2, B3, które regulują pracę metabolizmu oraz usprawniają trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów. Poza tym  wzmacniają włosy i paznokcie, wygładzają skórę i zwiększają przyswajalność żelaza, chroniąc przed anemią. Są źródłem witaminy C, A, E, K oraz magnezu, wapnia, fosforu i potasu.


Ale…

1. Kiszonki zawierają dużo soli, która w nadmiarze nie sprzyja ani zdrowiu ani figurze. Dlatego też należy je jadać z umiarem, jako dodatek. Wszelkie procesy termiczne niszczą bakterie kwasu mlekowego oraz cenne witaminy.

2. Najzdrowsze kiszonki to te zrobione samodzielnie w domu. Jest to banalnie proste i nawet laik poradzi sobie z przygotowaniem kiszonki. Kupione w sklepie gotowe produkty, ze względu na produkcję na większą skalę, mogą być gorsze jakościowo. Zazwyczaj zawierają środki konserwujące i inne dodatki chemiczne, których naturalna kiszonka nie potrzebuje. Do przetworów dodaje się także szczepy bakterii albo inne substancje, które przyśpieszają proces fermentacji. Takie kiszonki mają zdecydowanie mniej walorów zdrowotnych niż te, których proces fermentacji przebiega naturalnie.

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.