bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

Eksperci Naturhouse - Klaudia Alcer i Donata Bekalarska

Klaudia Alcer - dietetyk w punkcie Naturhouse w Piekarach Śląskich


Rodzice są najlepszym wzorem dla dziecka. Nie wystarczą jednak same słowa, trzeba dać przykład. Dlatego ważne jest, aby w ślady dziecka, które zmienia nawyki żywieniowe, poszła cała rodzina.

W jaki sposób Paulina trafiła do Naturhouse?

Na lokalnym festynie, podczas którego udzielaliśmy porad dietetycznych, podeszła do nas mama Pauliny, bardzo zainteresowana naszą działalnością. Po ogólnym przebadaniu córki zaleciłyśmy zmianę nawyków żywieniowych. Mama od razu zapisała Paulinę na spotkanie w naszym centrum, aby rozpocząć kurację. Na pierwszą wizytę dziewczynka przyszła z mamą i babcią. Bardzo mnie to ucieszyło, bo w przypadku młodszych osób wsparcie rodziny zwiększa szanse na sukces diety.

 

Co było przyczyną nadwagi?

Przede wszystkim niepicie wody, objadanie się słodyczami, brak znajomości podstawowych zasad zdrowego odżywiania się. Od początku widać było, że dziewczynka jest bardzo ruchliwa. Dlatego rodzice nie przywiązywali wagi do tego, jak się odżywiała. To niestety dość częsty błąd, bo nie zawsze większa aktywność fizyczna przekłada się na utrzymanie odpowiedniej masy ciała.

 

Z czego najtrudniej było zrezygnować dziewczynce?

Paulina najbardziej tęskniła za słodyczami. Dalej zresztą je lubi. Dlatego w czasie kuracji bardzo nam pomogły Fibroki. Ze względu na słodki jabłkowy smak stały się ulubionym deserem naszej bohaterki. Paulina nauczyła się, jakie słodycze są bezpieczne i kiedy może sobie na nie pozwolić. Teraz smakołyki stanowią okazjonalny dodatek do jedzenia, a nie jego podstawę. Jeśli pojawia się coś słodkiego na jej talerzu, to tylko w towarzystwie szklanki wody. Sama nakłania do jej picia swoje rodzeństwo.

 

Kto towarzyszył naszej bohaterce w metamorfozie?

Paulina miała to szczęście, że w jej kurację zaangażowała się cała rodzina. Mama, tata i babcia stali na straży tego, co jadła, pomagali jej przezwyciężać pokusy i na każdym kroku motywowali. Nasza bohaterka włożyła dużo pracy w swoją przemianę, ale tyle samo pomogli jej bliscy. Do tej pory przy każdym spotkaniu słyszę, jak bardzo są z niej dumni. Pamiętajmy, że słowa wsparcia są niezmiernie ważne w przebiegu metamorfozy u dziecka. Pan Adam, zmotywowany przez córkę, sam rozpoczął u nas kurację. Ma już za sobą szesnaście kilogramów. Jestem spokojna o dalsze efekty, bo wiem, że w domu nad wszystkim czuwa Paulina. Mamy do czynienia z przemianą całej rodziny, z której wszyscy powinni brać przykład.

 

Zazwyczaj babcie przekarmiają wnuki, ale w przypadku Pauliny tak nie było…

Przyzwyczajenia starszych osób to twardy orzech do zgryzienia dla dietetyka. W tym przypadku jednak babcia była naszym największym sprzymierzeńcem. Często odwiedzała nas z Pauliną na cotygodniowej kontroli. Jako główna osoba zajmująca się przygotowywaniem posiłków nie miała najmniejszych problemów z przestawieniem się na zalecane przez nas dietetyczne potrawy. Cokolwiek zaproponowałam, zawsze spotykało się z jej aprobatą. Chętnie uczyła się nowych przepisów. Sama też starała się urozmaicać dietę.

 

Jakich rad udziela pani rodzicom, by po kuracji dziecko nie wróciło do dawnych nawyków?

Zachęcam, aby w ślady dziecka poszła cała rodzina. Utrzymywanie zasad zdrowego odżywiania dotyczy każdego z nas. Łatwiej o to zadbać, gdy starają się wszyscy. Nie da się zmienić na stałe nawyków żywieniowych naszych pociech, jeżeli sami nie zaczniemy zdrowiej żyć. Musimy pamiętać, że to właśnie osoby dorosłe są najlepszym wzorem dla dziecka. Nie wystarczą jednak same słowa, trzeba też dać przykład, który dziecko mogłoby  naśladować. Pamiętajmy, że im szybciej nasza pociecha przywyknie do prawidłowych nawyków żywieniowych, tym łatwiej będzie jej utrzymać je w dorosłym życiu.


Donata Bekalarska - asystentka w punkcie Naturhouse w Piekarach Śląskich

 

Młodym ludziom trzeba uświadomić korzyści płynące ze zdrowego odżywiania, a także wyznaczyć im cel, którego realizacja może być dla nich nie lada wyzwaniem. 

Dużo młodych osób przychodzi do państwa centrum?

Niestety, coraz więcej dzieci ma problemy z nadwagą i otyłością. Na szczęście rodzice zdają sobie z tego sprawę i chętnie radzą się dietetyka. W naszym centrum zapoznajemy dorosłych z podstawami zdrowego odżywiania, aby mogli uchronić dziecko od chorób dietozależnych. Tłumaczymy im, jak ważne jest wsparcie rodziny. Na szczęście w kurację Pauliny zaangażowała się mama, tata, siostry, a nawet babcia. Wszyscy dopingowali naszą bohaterkę i wprowadzali zdrowe produkty do codziennego jadłospisu.

 

U dzieci większym problemem jest tkanka tłuszczowa czy płyny metaboliczne?

U młodych osób, które podjadały słodycze między posiłkami albo w ich jadłospisie dominowała wysokoenergetyczna przetworzona żywność, widać większy poziom tkanki tłuszczowej. Z kolei u tych, które częściej chorowały albo piły owocowe napoje gazowane, raczej gromadzi się woda metaboliczna. U Pauliny te wartości były porównywalne.

 

Które suplementy są najlepsze dla dzieci?

Zwłaszcza te o mniejszym stężeniu substancji aktywnych, a także zamienniki słodkości. Zależało nam na tym, aby całkowicie nie odebrać Paulinie przyjemności. Dlatego w jej diecie szczególną rolę odgrywały wysokobłonnikowe ciasteczka zbożowe i kakao. Czasami dołączałyśmy owocowe batony bogate w białko.

 

Dzieci szybciej chudną?

Spadek 0,3-0,5 kilograma tygodniowo jest ogromnym sukcesem. Dzieci są w okresie wzrostu i należy zadbać o odpowiednią podaż składników odżywczych i witamin, które warunkują ich prawidłowy rozwój. Trzeba pokazać im korzyści płynące ze zdrowego odżywiania, wyznaczyć jakiś cel, którego realizacja może być dla nich nie lada wyzwaniem. Spadki na wadze bardzo mobilizują, ale dla dzieci ważniejsze jest np. dobre samopoczucie. Paulina teraz częściej się uśmiecha, ma dużo energii, zachęca również swoją postawą rówieśników do zmiany stylu życia.

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.