bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

ZDROWIE - Siódme niebo, siódme poty

Dlaczego w Finlandii jest więcej saun niż samochodów? dlaczego w saunie rozwiązuje się problemy wagi Państwowej? Odpowiedź jest prosta: sauna relaksuje i uszczęśliwia. No i upiększa - przeciętny fiński robotnik, który regularnie z niej korzysta, ma ponoć ładniejszą cerę niż cudzoziemki używające najdroższych kremów.

Najpierw uderza fala gorąca. Obejmuje całe ciało i czujesz, jakby się topiło. Powietrze jest gęste, stoi. Niewiele widać, ale wchodzisz dalej. Siadasz na rozgrzanej do czerwoności ławce. Parzy, gdy jej dotykasz. Ciepło wypełnia oskrzela i płuca. Oddychać jest coraz trudniej. Pojawia się pot - organizm musi się jakoś ochłodzić, skoro ty nie uciekasz. Rozgrzane naczynia krwionośne rozszerzają się, krew płynie szybciej, ale z niższym ciśnieniem. Powoli opadasz z sił. Serce bije coraz szybciej. Ludzie obok ciężko oddychają, wyglądają na wycieńczonych. Upał staje się nie do zniesienia. Ale to nie koniec tortur - trzeba jeszcze zanurzyć się w lodowatej wodzie... Piekło? Nie, sauna.

NA POMYSŁ KĄPIELI PAROWYCH WPADŁO WIELE NACJI, m.in. Rosjanie, Turcy, Grecy, Japończycy i Meksykanie. Jednak to fiński sposób na kąpiel parową zyskał największą popularność. Pamiętajmy, że sauna to nie to samo, co łaźnia parowa - urządzenia te różnią się pod względem technicznym. Sauna budowana jest z drewna, natomiast do wykonania łaźni parowej stosuje się ceramikę, kamień, a także akryl. W łaźni działa generator pary wodnej, natomiast sercem sauny jest piec - opalany drewnem lub elektryczny. W saunie jesteśmy zlani potem tylko dlatego, że jest bardzo gorąco, a w łaźni - także za sprawą pary wodnej. Mówi się o saunie mokrej, parowej, suchej, aroma, ale tak naprawdę istnieje tylko jedno urządzenie o nazwie sauna, z którego można korzystać na wiele sposobów. Popularne sauny sucha i mokra to jego odmiany - pierwsza wykorzystuje wysoką, a druga niższą temperaturę. - W saunie mokrej jest zbyt wilgotno, trudno mi oddychać, wolę saunę suchą. Chodziłem do niej prawie codziennie - do momentu, gdy przeczytałem, że wolno korzystać z niej najwyżej raz w tygodniu - mówi Marcin z Warszawy, który z sauny korzysta co najmniej trzy razy w tygodniu.

SAUNA TO NIE JEST WYGRZEWANIE SIĘ W CIEPLE, tylko hartowanie organizmu poprzez naprzemienne poddawanie go działaniu wysokiej i niskiej temperatury. Wchodzenie do sauny tylko po to, by się ogrzać, nie ma sensu. Sesji przegrzewania i schładzania można odbyć kilka z rzędu, maksymalnie trzy. Całkowity czas przebywania w saunie nie powinien przekroczyć 30 minut dziennie (np. 2x15 lub 3x10 minut), a gdy idziemy do sauny po raz pierwszy - kwadransa. Pierwsze przegrzanie nie może trwać dłużej niż kilka minut, a kolejne - najwyżej 15. Aby zminimalizować szok wywołany uderzeniem gorącego powietrza, usiądź w skulonej pozycji, opierając łokcie na kolanach - to ułatwi oddychanie. Na początku siadaj na najniższym poziomie, a przy kolejnych wejściach - stopniowo coraz wyżej. Możesz też się położyć. Jeśli będziesz miała zawroty głowy, nudności, zaburzenia widzenia, wyjdź. Możesz się ochłodzić poprzez zanurzenie w baseniku z lodowatą wodą, zimny prysznic (strumień wody kieruj w stronę serca) lub wyjście na zimne powietrze. Po starannym osuszeniu ciała otul się szlafrokiem lub miękkim ręcznikiem i przez ok. 30 minut odpoczywaj na leżaku. Sauna jest dla organizmu dużym obciążeniem - po tak ekstremalnych doznaniach relaks po prostu ci się należy. Wybierając się do sauny, najlepiej zarezerwuj sobie dużo czasu, nie śpiesz się i do niczego nie zmuszaj.

KORZYSTAJĄC Z SAUNY, MOŻEMY POPRAWIĆ stan zdrowia, samopoczucie i wygląd. Kiedy jest gorąco, naczynia krwionośne rozszerzają się, a serce bije szybciej - czujemy się dotlenieni, zrelaksowani i odprężeni. Wzmacniają się naczynia krwionośne, wzrasta wydolność organizmu. Kąpiel w saunie stymuluje powstawanie nowych komórek, dzięki czemu mięśnie, kości i stawy się regenerują. Sauna pobudza też układ hormonalny - uwalniają się endorfiny i noradrenalina, a wydzielanie kortyzolu (tzw. hormonu stresu) zostaje ograniczone. - Po saunie czuję się jak nowo narodzony, odprężony, nawet duże zmęczenie mija - mówi Marcin. Sauna rozładowuje napięcie, dlatego jest idealnym miejscem do negocjacji. Sauna to również doskonały sposób na usunięcie zbędnych produktów przemiany materii. 15-minutowa wizyta oczyści nasz organizm, podobnie jak nerki w ciągu doby pracy. Wypocimy dużą ilość soli, której nadmiar prowadzi do nadciśnienia, a także zatrzymuje wodę i sprawia, że wyglądamy tężej. Pozbawiony nadmiaru toksyn organizm staje się bardziej odporny. Sauna hartuje i dziesięciokrotnie zmniejsza podatność na zachorowanie na grypę czy przeziębienie - pod warunkiem, że korzystamy z niej regularnie. Finowie do dziś mawiają, że jeżeli choremu nie pomoże spirytus i sauna, nic mu nie pomoże.

NAJPIĘKNIEJSZY JESTEŚ DWIE GODZINY PO SAUNIE - twierdzą Skandynawowie. Wraz z potem pozbywamy się zanieczyszczeń, a lepiej ukrwiona skóra staje się gładsza, wygląda zdrowo, jędrnie, młodziej. Oczyszczona i zmiękczona, lepiej reaguje na zabiegi pielęgnacyjne, dlatego po sesji w saunie warto wykonać masaż ostrą rękawicą i wetrzeć w skórę odżywczy kosmetyk. Po wyjściu z sauny zauważymy też spory ubytek wagi - mogą to być nawet 2 kg. Niestety, tracimy głównie płyny - po ich uzupełnieniu waga wróci do stanu sprzed sesji. Z drugiej strony, zwiększony wysiłek serca, a następnie proces chłodzenia organizmu to spory wydatek energetyczny. Oczywiście, w przypadku sauny jedynym mięśniem, który ciężko pracuje, jest serce, dlatego, jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy, nie rezygnujmy z aktywności, która zmusza do wysiłku całe ciało.

JEŚLI JESTEŚMY ZDROWI, nie powinniśmy obawiać się komplikacji ze strony układu krążenia, pod warunkiem że nie nadużywamy kąpieli w saunie. Zbyt długie siedzenie w saunie może skutkować gorączką, dreszczami, nudnościami, a nawet atakiem padaczki. Niskociśnieniowcom grożą zawroty głowy, a nawet omdlenia - wysoka temperatura obniża ciśnienie. Dlatego do sauny nie wolno wchodzić samemu. Wychodząc, nie wstawajmy gwałtownie, przygotujmy organizm do pozycji pionowej. Błędem jest korzystanie z basenu lub podejmowanie innej wyczerpującej aktywności fizycznej bezpośrednio po saunie - może to nadmiernie obciążyć organizm. Ideałem byłoby korzystanie z sauny wieczorami i niełączenie kąpieli w niej z innym rodzajem aktywności. Rozkoszą jest poddawanie się bez pośpiechu temu rytuałowi. - Po saunie człowiek śpi jak dziecko, wspaniale wypoczywa i budzi się pełen energii - potwierdza Kasia z Koszalina, amatorka kąpieli w saunie.

CHOĆ SAUNA STAŁA SIĘ POPULARNA, w Polsce można trafić w miejsce, które jest sauną tylko z nazwy. Często nie ma nawet baseniku z zimną wodą. Brak też atmosfery odprężenia, spokoju i szacunku dla innych, można za to natknąć się na głośne rozbawione grupy czy wścibskie spojrzenia. Do sauny trafiają przypadkowe osoby, bo w kompleksach sportowych lub parkach wodnych często korzystanie z niej jest wliczone w cenę biletu na basen. Nierzadko sauna to tylko jedna z wielu atrakcji takich kompleksów - brakuje w nich przeszkolonej obsługi, która mogłaby doradzić i pomóc. Wybierajmy więc raczej ośrodki wyspecjalizowane, gdzie można korzystać wyłącznie z sauny. Zwróćmy uwagę, czy w kabinie, w przebieralni, pod prysznicami jest wystarczajaco dużo miejsca, aby czuć się komfortowo. - Niestety, w Polsce często się o tym zapomina, panuje tłok, nie ma gdzie odpocząć - podsumowuje Marcin. Dobrze, gdy w ośrodku jest barek z napojami - jeśli zapomnimy przynieść coś do picia, kupimy na miejscu. Po sesji sauny należy koniecznie uzupełnić płyny. Jeśli sauna jest płatna oddzielnie, np. w ośrodku odnowy biologicznej, może kosztować ponad 30 zł za wejście. Nawet jeśli cena wydaje się wygórowana, warto skorzystać. Bo sauna to dobrodziejstwo dla ciała i ogromna przyjemność. Uwaga, można się uzależnić. Na zdrowie!


JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

  • przed wejściem do sauny należy opróżnić jelita i pęcherz, a także dobrze nawodnić organizm, ponieważ po wejściu do sauny nie wolno niczego pić. Myjemy ciało, a jeśli mamy zimne dłonie i stopy, ogrzewamy je ciepłą wodą. Następnie dokładnie wycieramy się ręcznikiem - kropelki wody mogą nas poparzyć. Musimy zdjąć wszelkie metalowe przedmioty, w tym okulary czy opaskę z kluczykiem do szafki, i zostawić w przebieralni. Od rozgrzanych pierścionków mogą nam spuchnąć palce. Oparzyć może nas nawet kostium z lycrą - m.in. dlatego powinno się wchodzić do sauny nago. Konieczne jest również wyjęcie z oczu soczewek kontaktowych - mogą wywołać zapalenie spojówek.
  • unikajmy wchodzenia do sauny z mokrymi włosami - są wtedy bardziej podatne na oddziaływanie czynników zewnętrznych i mogą ulec uszkodzeniu.
  • do sauny wchodzimy szybko, zdecydowanie i od razu zamykamy za sobą drzwi. W ten sposób nie wychłodzimy niepotrzebnie pomieszczenia. Przed pierwszą wizytą w saunie koniecznie zapoznajmy się z regulaminem danego obiektu.



SPRAWDŹ, CZY MOŻESZ PÓJŚĆ DO SAUNY
Nie dla wszystkich są rozkosze sauny, ale dla niektórych takie kąpiele mogą być wskazane.

Wskazania:

  • przewlekłe reumatoidalne zapalenia stawów, dyskopatie, stany pourazowe,
  • nawracające zapalenie oskrzeli,
  • bardzo ostrożnie mogą z sauny korzystać osoby ze stabilną chorobą wieńcową (nawet po zawale serca)
  • obniżona odporność,
  • zaburzenia snu,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • dolegliwości okresu klimakterycznego,
  • zaburzenia przemiany materii,
  • przewlekłe zmęczenie.


Przeciwwskazania:

  • wszelkie ostre infekcje dróg oddechowych i układu moczowego, zwłaszcza z wysoką gorączką,
  • astma oskrzelowa, zwłaszcza w okresie zaostrzenia duszności,
  • gruźlica,
  • niewydolność serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • żylaki kończyn dolnych i tendencja do pękających naczynek krwionośnych,
  • wszelkie stany zapalne skóry, szczególnie owrzodzenia,
  • nowotwory skóry,
  • padaczka,
  • cukrzyca,
  • menstruacja, choroby zapalne dróg rodnych,
  • ciąża.


CO WZIĄĆ DO SAUNY? 

  • Dwa ręczniki kąpielowe (na jednym usiądziemy, drugim się okryjemy). Jeśli krępuje nas nagość, nie rozbierajmy się. Okryjmy jednak jak najmniejszą powierzchnię ciała. Nawet gdy korzystamy z sauny nago, musimy usiąść na ręczniku, aby pot nie spływał na ławkę, na której siedzimy. Ręcznik chroni też przed odparzeniem.
  • Torbę na mokre ręczniki.
  • Klapki basenowe - zdejmujemy je tuż przed wejściem do kabiny sauny.
  • Mydło i szampon do włosów - dokładne umycie ciała przed wejściem do sauny to nasz obowiązek. Oprócz zanieczyszczeń usuwamy  też zapach perfum, który może przeszkadzać innym w saunie.
  • Kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała.
  • Szlafrok do okrycia podczas relaksu.
  • Niegazowaną wodę mineralną, zieloną herbatę, sok owocowy lub warzywny (najlepiej pomidorowy - uzupełnia niedobór potasu).

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.