bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

TEST - Owocowy sezon zdrowia

OWOCOWY SEZON ZDROWIA

Już starożytni grecy wychwalali cudowną moc malin, współcześnie naukowcy dopisali im właściwości antyseptyczne i przeciwnowotworowe, w truskawkach i poziomkach odkryli zdolność oczyszczania organizmu z nadmiaru wody... warto zatem jeść owoce - bo to samo zdrowie, no i wielka przyjemność. Owoce powinnyśmy jeść codziennie w ilości 150-200 g, czyli przeciętnej wielkości jabłko, gruszkę lub 1,5-2 szklanki drobnych owoców, np. malin lub jagód.

Chyba nie ma osoby, która nie lubiłaby owoców. Ich ogromna różnorodność gatunkowa sprawia, że każdy znajduje wśród nich takie, które smakują mu najbardziej. Mają wprawdzie różną wartość energetyczną (co warto wziąć pod uwagę, jeśli akurat jesteśmy na diecie), ale poza tym - same zalety! Wspomagają leczenie nadwagi oraz otyłości, spowalniają procesy starzenia się, korzystnie oddziałują nie tylko na wygląd sylwetki, ale także na cerę i włosy. Dużą część można przechowywać (np. zamrażać) i robić z nich przetwory. Wszystkie owoce dzielimy na ziarnkowe (gruszki, jabłka), pestkowe (czereśnie, wiśnie, śliwki, brzoskwinie), jagodowe (agrest, porzeczki, jagody, maliny, jeżyny, truskawki, poziomki), cytrusowe oraz inne (banany, ananasy, kiwi). Szczególnie cenne dla organizmu są owoce rosnące w strefie klimatycznej, w której żyjemy (rzadziej wywołują alergie).

W ZALEŻNOŚCI OD TEGO, w jakim okresie owoce dojrzewają, dzielimy je na wczesne, tzw. letnie, jesienne oraz późne, tzw. zimowe. Po sezonie zimowym, a potem wiosennym z niecierpliwością czekamy na pierwsze letnie owoce, które pozwolą rozkoszować się smakiem lata. Nawet osoby, które walczą z nadmiarem kilogramów, mogą sobie na nie pozwolić (oczywiście w niedużych ilościach), bo w większości są to produkty niskoenergetyczne (100 g owoców to 30-70 kcal, z wyjątkiem awokado). Zawierają znikome ilości tłuszczu, białka. Obfitują natomiast w wodę i cukry (glukozę, fruktozę i sacharozę), które wpływają na ich smak. Owoce lubimy też szczególnie za walory organoleptyczne (np. przyjemny smak kwasu jabłkowego, winny lub cytrynowy), cenimy za garbniki oraz zapach, który zawdzięczają olejkom eterycznym, a także różną konsystencję i trwałość (to zasługa zawartości kwasu benzoesowego i salicylowego). To, co nas kusi w owocach, to także ich soczyste, smakowite barwy, które zawdzięczają bogactwu barwników - karotenowi, antocyjanom i chlorofilowi.

WARTOŚĆ ODŻYWCZA OWOCÓW zależy od zawartości w nich witamin i składników mineralnych. Najwięcej znajdziemy w nich witaminy C (kwasu askorbinowego), a w przypadku takich owoców, jak: wiśnie, brzoskwinie, porzeczki lub śliwki, również witaminy A (głównie w postaci karotenoidów) oraz mniejsze ilości witamin z grupy B. Mimo że owoce zawierają mniej składników mineralnych niż warzywa, to w owocach jagodowych jest stosunkowo dużo żelaza, miedzi lub wapnia, a w morelach i brzoskwiniach - potasu. Zawarte w owocach witaminy, szczególnie witamina C i prowitamina A, oraz niektóre składniki mineralne są naturalnymi przeciwutleniaczami - tzw. wymiataczami wolnych rodników - i mogą uchronić nas przed ujemnymi skutkami zdrowotnymi tzw. stresu oksydacyjnego. A to właśnie stres jest jedną z przyczyn wielu współcześnie występujących chorób, np. miażdżycy czy nowotworów, i przedwczesnego starzenia się organizmu.

WIĘKSZOŚĆ POKARMÓW
 zakwasza organizm, owoce zaś dzięki właściwościom alkalizującym (odkwaszającym) pozwalają nam „walczyć" z tym niepożądanym działaniem. Owoce to także źródło błonnika (głównie występującego w postaci pektyn, których najwięcej jest w jabłkach, porzeczkach i agreście). Błonnik szczególnie potrzebny jest do prawidłowego działania przewodu pokarmowego. 

JUŻ STAROŻYTNI GRECY MALINAMI LECZYLI PRZEZIĘBIENIA i wychwalali ich właściwości napotne. Współcześnie naukowcy potwierdzili działanie antyseptyczne i przeciwnowotworowe malin, a także ich zbawienny wpływ na organizm przy leczeniu miażdżycy. Truskawki i poziomki z kolei pomagają organizmowi pozbyć się nadmiaru wody, ale także działają przeczyszczająco oraz chronią przed nowotworami. Śliwki natomiast uznawane są za znakomity środek wspomagający apetyt, pracę jelit (suszonymi śliwkami zwalczysz zaparcia) oraz chroniący naczynia krwionośne przed miażdżycą i rakiem. „Oczyszczająco" i antynowotworowo oddziałują na organizm czereśnie. Są również polecane diabetykom oraz przy schorzeniach nerek i reumatyzmie. Surowe czarne jagody pomagają w zaparciach, zaś kisiel z suszonych jagód pomaga walczyć z biegunką.

PRZED SPOŻYCIEM OWOCE TRZEBA UMYĆ.  Delikatne owoce powinno się myć krótko pod bieżącą wodą. Jeśli zauważysz na nich nawet niewielką pleśń, to znak, że nie nadają się już do jedzenia. Pamiętaj, że z czasem owoce tracą witaminy - nie przechowuj ich więc zbyt długo (jagodowe mogą poczekać dzień w lodówce, pestkowe - około pięciu dni). Owoce lepiej przechowają się, jeśli nie umyjemy ich przed włożeniem do lodówki ani nie pozbawimy szypułek (w przypadku truskawek). Nie zawijajmy ich w folię, najlepiej umieśćmy w dolnych pojemnikach, gdzie panuje temperatura 1-8°C. Owoce twarde (jabłka lub gruszki) nie muszą być przechowywane w lodówce, a jedynie w dość chłodnym i nienasłonecznionym miejscu. Wybierając owoce, nie kierujmy się tylko ich wyglądem, ale bierzmy także pod uwagę, czy są dojrzałe (są wartościowsze pod względem żywieniowym i lepiej strawne). Dobrze jest również dowiedzieć się, w jakiej okolicy były hodowane (np. przy ruchliwej ulicy lub przy zakładach chemicznych).

NAJSMACZNIEJSZE, NAJWARTOŚCIOWSZE dla organizmu, no i najtańsze, są owoce w sezonie. I właśnie takie najlepiej zamrozić. W jesienne i zimowe wieczory smak lata przypomną nam także syropy, dżemy, przeciery, marmolady i konfitury. Można również owoce suszyć, ale wtedy już nie są tak niskokaloryczne jak świeże. Bogactwo składników odżywczych znajdziemy też w świeżo wyciskanych sokach.

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.