bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

Dzienne zapotrzebowanie na węglowodany

Zrównoważona dieta to taka, w której nie brakuje żadnych składników odżywczych - również węglowodanów. Wielu z nas popełnia jednak pewien istotny błąd - przyjmuje ich zbyt wiele. Dowiedz się, ile węglowodanów powinieneś dostarczać każdego dnia i gdzie je znaleźć!


Czym są węglowodany?

Węglowodany - inaczej cukry lub sacharydy - to organiczne związki chemiczne, które składają się z atomów węgla, tlenu oraz wodoru. Substancje te mają słodki smak i są dobrze rozpuszczalne w wodzie. W przyrodzie syntezowane są głównie przez rośliny w procesie fotosyntezy. Węglowodany w naszej diecie stanowią bardzo ważne źródło energii. Spożywanie odpowiedniej ilości cukrów jest także konieczne, aby możliwa była prawidłowa synteza białka i rozpad tłuszczów. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie rodzaje sacharydów są tak samo wartościowe.

Rodzaje węglowodanów

Podstawowy podział węglowodanów to ten, który różnicuje je na proste i złożone. Węglowodany proste znajdziemy w słodyczach, słodkich napojach, płatkach śniadaniowych, ale także… w owocach - fruktoza, nadająca im słodki smak, również jest cukrem prostym! Węglowodany złożone występują natomiast w razowym pieczywie, kaszach, brązowym ryżu, ziemniakach czy płatkach owsianych. W codziennej diecie większość powinny stanowić węglowodany złożone, ponieważ posiadają one niższy indeks glikemiczny, a zatem wolniej uwalniają energię, nie doprowadzając do nagłych skoków poziomu glukozy we krwi i napadów głodu. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zupełnie zrezygnować z jedzenia, które zawiera węglowodany proste - warto po nie sięgać na przykład niedługo po przebudzeniu albo po intensywnym wysiłku fizycznym. Również osoby chore na cukrzycę powinny nosić przy sobie na przykład zbożowego batona, który jest bogaty w cukry proste - umożliwi to szybkie podniesienie poziomu cukru we krwi, gdy pojawi się taka konieczność.

Ile węglowodanów potrzebuje człowiek?

Nie każdy wie, że to właśnie węglowodany powinny stanowić główne źródło energii w naszej diecie - cukry powinny dostarczać nam od 50 do 55 procent kalorii! Przykładowo, osoba spożywająca dziennie 2000 kalorii, powinna przyjmować 250-275 g węglowodanów. Zarówno nadmiar, jak i niedobór cukrów w diecie może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Przyswajanie zbyt dużej ilości węglowodanów (zwłaszcza prostych) może prowadzić do nadwagi i otyłości, zaburzeń łaknienia, a gdy dołączymy do tego niewłaściwą higienę jamy ustnej  - także do próchnicy. Niedobór cukrów również może być fatalny w skutkach - osoby stosujące diety niskocukrowe (przeważnie w celu zmniejszenia masy ciała) często cierpią na problemy z koncentracją, osłabieniem, zaparciami, a nawet chorobami sercowo-naczyniowymi, ponieważ “miejsce” cukrów zajmuje w ich jadłospisie tłuszcz. Jeżeli zatem chcielibyśmy schudnąć, nie podążajmy za trendem wykluczania z diety węglowodanów - najlpiej będzie, jeśli skonsultujemy się w tym zakresie ze specjalistą. Korzystanie z pomocy dietetyka z Centrum Dietetycznego Naturhouse na pewno pomoże Ci osiągnąć wymarzone efekty!

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.