bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

ZDROWIE - POKARM MŁODOŚCI

Niekiedy z niepokojem patrzymy w lustro. I nawet jeśli nie dostrzegamy na twarzy zmarszczek, mamy świadomość nieuchronnie upływającego czasu. Rzeczywiście, nie da się go zatrzymać, ale warto spróbować spowolnić jego bieg. Pomoże w tym dieta anti-aging.

MARZENIE O ELIKSIRZE MŁODOŚCI TOWARZYSZY LUDZIOM OD POCZĄTKU ICH ISTNIENIA. Przez wieki wypróbowywano substancje – nieraz kuriozalne, kiedy indziej wręcz szkodliwe – które miały przechytrzyć starość. Tymczasem rozwiązanie jest znacznie bliżej, niż się wydaje. Sekret dobrego wyglądu i radości życia tkwi w odpowiedniej diecie.

 

DOBRY BILANS

Pierwszym krokiem do uzyskania młodzieńczej siły i sprawności powinno być zapewnienie organizmowi właściwych składników odżywczych. Nigdy dosyć powtarzania, że w diecie niezbędne są białka, tłuszcze, węglowodany oraz witaminy i minerały. I, co równie istotne, wszystkie te składniki powinny być dostarczane z pożywieniem każdego dnia. Białko to przede wszystkim budulec mięśni, jest też niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego. Węglowodany dostarczają energii i stanowią pokarm dla mózgu. Tłuszcze również są źródłem energii, umożliwiają też przyswajanie niektórych witamin, chronią serce i układ nerwowy, znacząco poprawiają wygląd skóry. Jeżeli któregoś z tych elementów zabraknie, precyzyjny mechanizm, jakim jest ludzkie ciało, zaczyna źle funkcjonować.

Ważne jest również to, z jakich źródeł pozyskujemy składniki odżywcze. Węglowodany w 80% powinny pochodzić z kasz, ciemnego pieczywa i ryżu oraz warzyw. Pozostałe 20% to węglowodany proste, ale nie te dostępne w słodyczach, tylko w owocach lub miodzie. Doskonałym źródłem pełnowartościowego białka jest drób i wołowina, najlepiej pochodząca z ekologicznych hodowli. Dwa-trzy razy w tygodniu sięgajmy po ryby, doceńmy też jajka – to źródło doskonale  zbilansowanych aminokwasów i zdrowego tłuszczu, bezpiecznie można jeść nawet 10 sztuk tygodniowo. Korzystajmy z bogactwa roślin strączkowych – to propozycja nie tylko dla wegetarian. Zdrowe tłuszcze znajdziemy w olejach roślinnych, awokado, tłustych rybach. Dobrze zbilansowany posiłek to po 33 procent produktów białkowych, węglowodanów złożonych (np. kasz, ryżu, chleba pełnoziarnistego), a także warzyw lub owoców – źródeł witamin i minerałów – oraz odrobina tłuszczu.

 

ANTYOKSYDANTY NA ZDROWIE

Wśród minerałów powinny dominować silne przeciwutleniacze – pogromcy wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się skóry. Te ostatnie są naturalnym produktem ubocznym procesów metabolicznych, jednak w dzisiejszych czasach zmagamy się z ich nadmiarem – pojawiają się w organizmie wskutek zanieczyszczenia środowiska, stresu czy spożywania wysoko przetworzonej żywności (chipsy, krakersy, słodycze, ciastka, frytki). Antyoksydantami są witaminy:

A, C, E. Znajdziemy je m.in. w marchwi, szpinaku i innych zielonych warzywach, pomidorach, papryce, kapuście, jajkach, orzechach, awokado. Właściwości przeciwutleniające mają też minerały: cynk, mangan, miedź, selen. Aby dobrać je we właściwych proporcjach, do menu należy dorzucić mięso (w tym wołowinę), ryby, kaszę jęczmienną, płatki owsiane, otręby oraz kiełki zbożowe. Inny antyoksydant, luteina, zawarty w zielonych warzywach i jagodach, korzystnie wpływa na wzrok. Z kolei likopen o właściwościach przeciwnowotworowych znajduje się w pomidorach. Co ciekawe, ilość tego składnika zwiększa się znacznie po przetworzeniu warzywa. Pijmy więc jak najwięcej soków pomidorowych, a także jedzmy przeciery! To oczywiście tylko niektóre przykłady, bo przeciwutleniacze występują właściwie we wszystkich dostępnych latem warzywach i owocach.

 

JEDZENIE JEST SUPER!

Niektóre pokarmy przyciągnęły uwagę dietetyków na tyle, że trafiły do grona superfoods, czyli naturalnej żywności o ponadprzeciętnych właściwościach, która potrafi zneutralizować skutki niezdrowego trybu życia i zapewnić długą młodość. Na liście znalazły się m.in. jagody goji i açai, kasza quinoa, nasiona chia, algi (spirulina, chlorella) oraz olej kokosowy. Warto jednak sięgać po polską superżywność. Nie tylko z pobudek patriotycznych, ale również ze względów praktycznych – rodzime produkty są wielokrotnie tańsze niż egzotyczne, nie mają też za sobą wielokilometrowego transportu, a więc nie wpływają na emisję CO2.

W jadłospisie powinny znaleźć się m.in. zwiększający odporność, działający przeciwbakteryjnie i przeciwnowotworowo czosnek, odkwaszająca kasza jaglana i olej rzepakowy, lepiej dostosowany do potrzeb ludzi żyjących w naszym klimacie niż oliwa z oliwek. Inne produkty, które nie trafiły na listę superfoods, ale są równie zdrowe jak ich egzotyczne odpowiedniki to: przeciwutleniaczowe bomby, czyli aronia i żurawina, kapusta kiszona, która oczyszcza organizm i korzystnie wpływa na florę bakteryjną przewodu pokarmowego, bogata w witaminy C i A natka pietruszki, miód, orzechy włoskie i laskowe oraz siemię lniane, będące równie dobrym źródłem kwasów omega-3 jak nasiona chia.

 

ENKLAWY MŁODOŚCI

Na deser można powrócić w dalekie kraje i sięgnąć po... używki. Oczywiście te bogate w przeciwutleniacze: zieloną herbatę i naturalną gorzką czekoladę (obie to superfoods), kawę i czerwone wino. W końcu drobne przyjemności pomagają zachować radość życia. W dodatku potwierdzają to badania. Jakiś czas temu odkryto, że na świecie istnieją tak zwane niebieskie strefy – miejsca, w których mieszkańcy częściej niż ludzie z innych regionów świata dożywają sędziwej starości, w dodatku w dobrym zdrowiu i z jasnym umysłem. Najbardziej znaną enklawą  długowieczności jest japońska wyspa Okinawa, ale też włoska Sardynia czy grecka Ikaria. Tym, co łączy żyjących tam dziewięćdziesięcio- i stulatków, jest dieta oparta w dużej mierze na produktach roślinnych, rybach i owocach morza, oliwie z oliwek, orzechach, z niewielką (jeśli w ogóle) ilością mięsa i nabiału. Zadowoleni z życia seniorzy pamiętają też, że nie należy najadać się do syta, ale zakończyć posiłek, gdy jest się pełnym w 80%. Z kolei dozwolone – a nawet wskazane – jest umiarkowane picie alkoholu, a także sporych ilości wody oraz ziołowych i zielonych herbat.

To jednak nie wszystko. Mieszkańcy niebieskich stref są też aktywni fizycznie, choć nie korzystają z siłowni, ale raczej sporo spacerują, przy różnych okazjach tańczą, uprawiają ogród i – nawet w starszym wieku – seks. Poza tym codziennie przebywają na słońcu, które jest najlepszym źródłem witaminy D i przeciwdziała np. osteoporozie, a także spadkowi nastrojów. Kultywują też silne więzi rodzinne i przyjacielskie Unikają stresu i dbają o dobry humor. Wygląda więc na to, że prawdziwa dieta długowieczności to owszem, zdrowe posiłki, ale celebrowane w gronie bliskich osób, które z optymizmem patrzą na świat i swoją przyszłość.

Na położonej na Oceanie Spokojnym japońskiej wyspie Okinawa żyje około 500 stulatków – pięciokrotnie więcej niż w Polsce. Służy im klimat i zdrowa dieta.

ZASADY DIETY Z WYSPY OKINAWA

1. Dbaj o różnorodność potraw.

2. Do codziennego menu obowiązkowo wprowadź soję, pełnoziarnisty ryż, słodkie ziemniaki, owoce oraz warzywa.

3. Na twoim talerzu powinny przeważać pokarmy roślinne (prawie 80%). 20% mogą zająć ryby i owoce morza, zdecydowanie ogranicz mięso i nabiał.

4. Pieczywo z glutenem koniecznie zamień na ryż.

5. Zwróć uwagę na antyoksydanty (znajdziesz je w zielonej herbacie, owocach, przyprawach), kwasy omega-3 (mają je tłuste ryby, olej rzepakowy), magnez (dostarczy go tofu, soja, fasola, zielone warzywa, bataty).

6. Jeśli zaspokoisz głód w 80%, wstań od stołu.

7. Każdego dnia jedz przynajmniej 7 porcji warzyw lub owoców, 7 razy sięgaj po produkty pełnoziarniste lub rośliny strączkowe, śpij 7 godzin na dobę.

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.