bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

Dieta na trądzik – co jeść, a czego unikać?

Trądzik kojarzy się zwykle z okresem dojrzewania, ale ten problem dotyczy nie tylko nastolatków. Wiele osób zmaga się z nim po dwudziestym, a nawet po trzydziestym roku życia. Czy poza leczeniem dermatologicznym i stosowaniem odpowiednich kosmetyków można zrobić coś więcej? Oczywiście – właściwa dieta na trądzik to najlepsze wsparcie cery trądzikowej.

Produkty, które pora pożegnać

Pierwszym założeniem diety na trądzik jest wyeliminowanie produktów wysoko przetworzonych, zawierających sztuczne aromaty i barwniki, a także konserwanty. Zrezygnuj z gotowych słodyczy, zwłaszcza zawierających czekoladę. Wyeliminuj słone przekąski, przede wszystkim chrupki i chipsy. Unikaj dań gotowych i instant, a także fast foodów i produktów z długim terminem ważności. Pamiętaj, że najwięcej syntetycznych dodatków wykorzystuje się do produkcji kolorowych napojów gazowanych. Dla odciążenia cery trądzikowej warto ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych, zmniejsz spożycie masła, zamień pełnotłuste przetwory mleczne na częściowo odtłuszczone. Zamiast smażenia na głębokim oleju wybieraj pieczenie (na przykład w naczyniu żaroodpornym lub rękawie), a olej zastąp oliwą z oliwek. Eliminacja wysokiego przetworzenia dotyczy również węglowodanów – białe pieczywo i makarony zamień na produkty z mąk pełnoziarnistych, a biały ryż zastąp brązowym. Wiele osób z cerą trądzikową zauważa nasilenie objawów po ostrym jedzeniu, dlatego zamiast soli, pieprzu czy ostrej papryki, lepiej sięgać po zioła wspomagające trawienie (np. majeranek, tymianek, oregano). Nie zapominaj, że również używki (w tym alkohol, kawa, mocna czarna herbata) nie sprzyjają dobrej kondycji cery.

Dieta na trądzik

Im mniej przetworzona żywność, tym lepiej dla Twojej cery. Przygotowując posiłki postaw na gotowane, duszone, ewentualnie pieczone – tak, aby były lekkostrawne. W diecie nie może zabraknąć warzyw do każdego posiłku, ale wybieraj te świeże, najlepiej sezonowe (nie stosuje się na nich dodatkowych oprysków, które mają przedłużać ich przydatność i ładny wygląd).

Dieta na trądzik różowaty może wydawać się pasmem wyrzeczeń, jednak nie to jest jej istotą – zapewnia Katarzyna Payerhin, dietetyk Naturhouse – Najważniejsze jest, aby mieć świadomość, które produkty nam pomagają, a które szkodzą w odzyskaniu gładkiej i zdrowej skóry. W diecie na trądzik nie chodzi wyłącznie o wyeliminowanie produktów szkodliwych, a o zastąpienie ich tymi, które pomogą odzyskać piękną cerę, a razem z nią dobre samopoczucie. Nic nie wspiera regeneracji skóry tak jak cynk i witaminy. W diecie nie powinno zabraknąć błonnika, który jest niezbędny do oczyszczania organizmu z toksyn.


Jakie zatem produkty wybierać?

  • marchew, pomidory, pomarańcze, brzoskwinie, szpinak, brokuły, melony i różne typy sałat – są bogate w witaminę A, czyli beta karoten, który wzmacnia tkanki i przywraca ładny kolor skóry;

  • orzechy, migdały, pestki dyni i słonecznika, rośliny strączkowe, pieczywo pełnoziarniste, ziemniaki, drób, jajka, drożdże, wątróbka – te produkty są bogate w witaminy z grupy B (B1, B2, PP), znane z właściwości łagodzących stany zapalne i regulujących wydzielanie sebum, a także witaminę E, która zapobiega utlenianiu witaminy A i spowalnia procesy starzenia komórek skóry; WAŻNE: dieta na trądzik różowaty nie powinna włączać dodatkowych produktów z witaminą PP, ponieważ może ona może zaostrzyć objawy;

  • ostrygi, kiełki, ziarno sezamu – poza wymienionymi już (wątróbką, nasionami i drobiem) są one bardzo bogate w cynk, który ułatwia gojenie powstałych zmian, wykazuje działanie przeciwłojotokowe i  przeciwzapalnie.

 

Lekarze przyznają, że trądzik nie jest jedynie konsekwencją tego, co jesz. Zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu to główny „winowajca”. Nie mniej, od Ciebie zależy, czy wspomożesz swoją skórę w walce, czy będziesz utrudniać jej regenerację i dostarczać organizmowi kolejnych bodźców do rozwoju trądziku. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, jak może wyglądać Twoja dieta wzmacniająca skórę, koniecznie umów się na konsultację w Naturhouse. Nasi dietetycy pokażą Ci, że możesz jeść nie tylko zdrowo, ale jednocześnie smacznie i do syta. Ciesz się pięknem swojej skóry i dobrym samopoczuciem.

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.