bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

 • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
 • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
 • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

 • niedowaga
 • waga prawidłowa
 • nadwaga
 • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

 • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

Poznaj nawyki żywieniowe Polaków!

Pośpiech, śmieciowe jedzenie, brak śniadań i niezdrowe przekąski. Czy tak wyglądają nasze nawyki żywieniowe? Jak wielu z nas sięga po chipsy i fast foody? A może stawiamy na zdrowie i trzymamy się zasad zbilansowanej diety? Postanowiliśmy to zbadać – zapytaliśmy osoby z całej Polski, w tym reprezentantów kilku wolnych zawodów o ich nawyki żywieniowe. Zobaczcie, co nam odpowiedzieli – oto raport!


Kawa czy herbata? A może jednak woda?

Każdego dnia powinniśmy wypijać około 1,5-2 l wody. Jak teoria wygląda w praktyce? Całkiem nieźle, bo 1,5l wody dziennie wypija 29% ankietowanych. Drugie miejsce zajęły osoby pijące litr wody dziennie (26%). Więcej niż półtora litra wypija co czwarty ankietowany. Co dziesiąta osoba przyznała, że nie kontroluje ilości wypijanej wody. A czy Ty pijesz ją świadomie?

Bez wątpienia lubimy kawę, choć gdy przychodzi do wyboru między kawą a herbatą, więcej ankietowanych (45%) wybiera jednak herbatę, podczas gdy za kawą opowiedziało się 43% osób. Pozostałe osoby preferują inne napoje.


Wróćmy jednak do małej czarnej. Prawie połowa (45%) ankietowanych wypija dziennie jedną lub dwie filiżanki kawy. Tym, co może zaskakiwać jest fakt, że grupa niepijących kawy jest tylko o 6 punktów procentowych słabsza. Częściej, niż dwa razy dziennie po kawę sięga 16% pytanych.

Płynne grzeszki

Nietrudno znaleźć plusy picia wody, podobnie jest z kawą i herbatą. Ale nie da się ukryć, że pijemy również napoje, którego wpływu na nasz organizm nie można określić jako korzystny. Alkohol, napoje energetyzujące czy słodzone cukrem – sięganie po nie to nawyki, które powinniśmy całkowicie wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć. Na szczęście entuzjaści energetyków są w mniejszości. Do ich picia przyznało się 27% ankietowanych (z czego 19% robi to tylko kilka razy w miesiącu), natomiast 73% nie sięga po napoje energetyzujące w ogóle.

Możemy za to pogratulować prawie połowie (47%) ankietowanych, gdyż ta grupa w ogóle nie słodzi kawy i herbaty! Drugie miejsce (39%) zajmują osoby, które do słodzenia gorących napoi używają białego cukru. Tym wszystkim chcemy przy okazji zaproponować zamianę białego cukru na naturalne słodziki, na przykład stewię. Ten naturalny środek okazuje się słodyczą stosunkowo nieznaną, ponieważ wybrał ją tylko 1% ankietowanych.

A jak na podstawie ankiety wygląda nasz stosunek do alkoholu? Zdecydowanie lubimy piwo. Złocisty trunek zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o najczęściej wybierany alkohol (36%). Na drugim miejscu uplasowała się….abstynencja (28%), a na trzecim – wino (20%). Jesteście zaskoczeni?

Świadomi w 66%

Do podstaw prawidłowego żywienia należy zasada spożywania pięciu posiłków dziennie i dbanie, aby każdemu posiłkowi towarzyszyły warzywa. Owoce powinniśmy jeść 1-2 razy dziennie.

Okazuje się, że dwie trzecie ankietowanych sięga po nie każdego dnia i taka sama liczba pamięta, aby jeść śniadanie.

„Czasami” zjada je 23% ankietowanych. Jeśli chodzi o ilość spożywanych posiłków, dominują trzy grupy: trzy razy dziennie je 24% ankietowanych, cztery razy – 29%, a wzorowe pięć posiłków dziennie organizuje sobie 24% pytanych. Ci, którzy jedzą tylko dwa razy dziennie stanowią 7%, a do ciągłego podjadania przyznało się nieco więcej, bo prawie 9% uczestników badania.

Warto zaznaczyć, że zarówno jedni, jak i drudzy, są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia nadwagi i wynikających z niej konsekwencji. Wbrew powszechnie panującym opiniom, zbyt mała ilość posiłków jest równie zgubna, co jedzenie „na okrągło”, bo obie praktyki rozregulowują nasz metabolizm.

Możemy czuć się dumni z ankietowanych, bo aż 70% z nich samodzielnie przygotowuje swoje obiady, a to najlepszy wybór dla zdrowia. Co dziesiąty je na mieście, a 16% zamawia obiad do domu lub pracy. Tylko 3% respondentów kupuje gotowe obiady w sklepie.

Niestety, na tym niemal idealnym obrazie znajduje się pewna rysa... Nie da się ukryć, że lubimy niezdrowe przekąski :) Kochamy ciastka (35%) oraz chipsy (26%). Liczna grupa osób (25%) sięga równie często po chipsy, co po ciastka.

Bardziej wyspani, niż wysportowani

Nieco ponad połowa (52%) respondentów uprawia sport.

O dziesięć procent więcej dba, aby spać około 6-7 godzin w ciągu doby. Zaskoczeniem może okazać się informacja, że co czwarty z nich sypia więcej niż 8 godzin, a mniej niż 6 – 12%.

Z dietetykiem za pan brat

Zapytaliśmy ankietowanych o ich stosunek do dietetyków. Okazuje się, że tylko 18% korzystało kiedykolwiek z ich usług, ale już 34% wykonywało analizę składu ciała.


Tym, którzy jeszcze nie byli nigdy na konsultacji, ani nie sprawdzali, co składa się na ich masę ciała, mogą zrobić to bezpłatnie w ramach darmowej konsultacji z dietetykiem w Sieci Centrów Dietetycznych Naturhouse.

A czy nasi respondenci korzystają z suplementów diety? Co trzeci tak (dokładnie 36%).

Jednocześnie tylko 30% ankietowanych jest zadowolonych ze swojej sylwetki. Pozostali chcieliby schudnąć (58%) lub przytyć (12%).

Jednak 58% ankietowanych ocenia swoją dietę jako zdrową. Co trzeci przyznaje, że jest odwrotnie.

Marzenia do spełnienia

Aż 63% ankietowanych przyznaje, że chciałoby poprawić swoje nawyki żywieniowe. Kolejne 12% jest niezdecydowanych. Jedną i druga grupę zapraszamy na konsultacje do jednego z Centrów Dietetycznych Naturhouse.

Graficy lubią ciastka, copywriterzy wino. Różni, a jednak podobni.

 

Wśród naszych ankietowanych znaleźli się między innymi programiści, graficy, a także pracownicy działów SEO i copywriterzy. Wydawać by się mogło, że ze względu na charakter wykonywanej pracy, ich nawyki żywieniowe nie będą prezentować się zbyt dobrze. Tutaj jednak czeka na nas miłe zaskoczenie. Dlaczego? Oto kilka przykładów:

 • aż 56% grafików nie pija kawy
 • prawie 82% copywriterów je warzywa i owoce – stanowią najsilniejszą grupę, bijąc na głowę nawet osoby deklarujące bycie na diecie (69%),
 • copywriterzy to pretendenci do tytułu koneserów wina – w ich grupie prawie 38% wybiera ten trunek najczęściej, a najsilniejszą grupę niepijących alkoholu stanowią graficy – 38% - i to właśni oni najchętniej sięgają po napoje inne niż kawa czy herbata (17%),
 • wśród programistów nie znaleźliśmy ani jednej osoby, która spałaby więcej niż 9 godzin, ale najwięcej niedosypiających jest wśród copywriterów (15%),
 • żadna grupa nie może pochwalić się „energetykową abstynencją”, a najczęściej po energetyki sięgają graficy – 36%,
 • okazuje się, że copywriterzy mają największy problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała - aż 67% deklaruje, że chciałoby schudnąć! Najbardziej zadowoleni ze swojego ciała są graficy, choć i tu prawie połowa (49%) chciałaby schudnąć
 • największymi amatorami słodyczy są graficy, a tuż za nimi w kolejce po ciastka stoją programiści
 • po suplementy diety najczęściej sięgają programiści, a najrzadziej - graficy


Badanie przeprowadzono w kwietniu i maju metodą ankiet internetowych, w których wzięło udział 970 respondentów z całej Polski. Ankietowani odpowiadali na pytania otwarte i zamknięte dotyczące ich diety, nawyków żywieniowych oraz wykonywanego zawodu.

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.