bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

Ksylitol – ile ma kalorii?

Do naszych najczęstszych i najcięższych dietetycznych grzeszków bez wątpienia trzeba zaliczyć zbyt duże spożycie cukrów prostych, a dokładniej cukru buraczanego/trzcinowego, czyli sacharozy. A czy wiesz, że łyżeczka (ok. 6 gram) sacharozy ma aż 27 kcal? Jeśli myślisz sobie „I co z tego? Ja nie znoszę gorzkiej kawy/herbaty?! Ja muszę słodzić!”, dziś proponujemy Ci słodki zamiennik – ksylitol, tak zwany cukier brzozowy, który de facto wcale cukrem nie jest... Brzmi intrygująco? Chcesz wiedzieć, ile kalorii ma ksylitol? Tutaj dowiesz się wszystkiego.


Ksylitol – co to jest?

Pod względem chemicznym i metabolicznym ksylitol jest pentanolem, zawiera 5 atomów węgla w cząsteczce i przynależy do... alkoholu! Ale spokojnie nie sposób się nim upić. Co więcej w przeciwieństwie do cukrów prostych (fruktozy, glukozy, laktozy i sacharozy) nie fermentuje w przewodzie pokarmowym. Występuje w niektórych owocach (jagodach, malinach), a na skalę przemysłową oryginalny ksylitol (czyli fiński) jest wytwarzany właśnie z włókien brzozy, stąd nazwa „cukier brzozowy”. Ponieważ związek ten występuje także w kolbach kukurydzy, w Chinach produkuje się go właśnie z nich. Jest on znacznie tańszy od fińskiego, ale osoby, które nie ufają GMO nie powinny go stosować.

Ksylitol w formie białego krystalicznego proszku, który nadaje się do bezpośredniego użycia, możesz kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Ale czy wiesz, że ksylitol występuje także w wielu słodyczach, gumach do żucia i przetworach owocowych? Jak go znaleźć? W składach gotowych produktów występuje jako dodatek do żywności o nazwie E967 (warto pamiętać, że nie wszystkie „E” są złe – na przykład pod E300 znajdziesz kwas askorbinowy – witaminę C).

Ksylitol – ile kalorii ma łyżeczka?

Ilość kalorii w ksylitolu jest niemal o połowę niższa, od kaloryczności sacharozy! Jedna łyżeczka (ok. 6 gram) ma 14,4 kcal. Choć ksylitol wydaje się w smaku nieco mniej słodki od cukru trzcinowego, to szybko się do tego przyzwyczaisz (ewentualnie zawsze możesz użyć go więcej, choć warto spróbować przyzwyczaić się do nowego – mniej słodkiego smaku napojów czy dań). Co ciekawe, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie można „przedawkować” cukru brzozowego, dlatego w przeciwieństwie do trzcinowego, nie ma ograniczeń jeśli chodzi o poziom słodyczy w Twoim życiu z ksylitolem.

Ksylitol a skutki uboczne stosowania

Pamiętaj, że jeśli zamierzasz zastąpić nim tradycyjny sposób słodzenia, należy to robić stopniowo, tak aby Twój organizm zaczął wydzielać odpowiednią ilość enzymów, które go trawią. W przypadku nagłego zastosowania dużej ilości ksylitolu doznasz efektu przeczyszczającego. Zarówno ze względu na tę „właściwość”, jak i kalorie, ksylitol  w rozsądnych ilościach to około 40 g/dobę (ok. 8 łyżeczek) u dorosłych, a u dzieci od 3 roku życia to ok. 0,5 g/ dobę, pod warunkiem obserwowania reakcji przewodu pokarmowego. Jedynie brak dolegliwości pozwala zwiększyć zawartość słodzika. Jeśli chcesz zrezygnować ze słodzenia cukrem trzcinowym/buraczanym, ale nie wiesz czy ksylitol „to jest to” - umów się na konsultację z dietetykiem Naturhouse.


Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.