Nowa piramida żywienia – zobacz, co się w niej zmieniło
04 czerwca 2018
W 2016 roku, po latach korzystania z utartego schematu, Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie (IŻŻ) przedstawił piramidę żywienia, która jest zgodna z najnowszymi i aktualnymi wytycznymi opracowanymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Nowa piramida żywienia to prawdziwa rewolucja. To, co dotychczas wydawało się podstawą zdrowej diety, już nią nie jest. Sprawdź, jak ułożyć swój jadłospis i co prócz diety jest równie ważne, aby zachować zdrowie.
Piramida zdrowego żywienia na nowym fundamencie
Ku zaskoczeniu wielu osób, nowa piramida zdrowego żywienia wcale nie ma w swojej podstawie żywienia, a ruch. Dlaczego? Postęp technologiczny i zmiana warunków pracy sprawiły, że wiele osób prowadzi statyczny tryb życia. Coraz więcej osób korzysta z samochodów, w pracy siedzi przy biurkach, a wolny czas spędza przed telewizorem lub komputerem. W rezultacie rośnie liczba zachorowań na tak zwane choroby cywilizacyjne, których jedną z głównych przyczyn jest brak ruchu. Dlatego też Instytut Żywności i Żywienia uznał za koniecznie umieszczenie w podstawie piramidy właśnie aktywności fizycznej, która powinna być praktykowana każdego dnia, minimum przez 30-45 minut. Jak podpowiada grafika, wcale nie trzeba uprawiać wyczynowo sportu. Wystarczy codziennie udać się na spacer, zacząć chodzić na basen, kupić karnet na aerobic lub siłownię czy też zacząć jeździć do pracy rowerem.
Zdrowe odżywianie
Przyglądając się piramidzie żywienia, u jej podstawy zobaczysz produkty, które powinny być spożywane najczęściej i w większych ilościach. Im wyżej widnieje dany produkt, tym jego spożycie ma być rzadsze. Ważne, aby pamiętać, że są to zalecenia ogólne dla osób zdrowych. W przypadku wielu schorzeń konieczne jest stosowanie specjalistycznej diety, zgodnej z zaleceniami lekarzy oraz dietetyka. Podstawą pełnowartościowej diety są warzywa i owoce w proporcjach: 3/4 warzyw i 1/4 owoców. Podczas komponowania posiłków warto postarać się, aby warzywa były obecne przy każdym z nich i stanowiły co najmniej połowę tego, co jemy – podpowiada Katarzyna Payerhin, dietetyk Naturhouse – Nie mniej ważne jest regularne picie niegazowanej wody, która powinna nam towarzyszyć przez cały dzień.
Co jeszcze podpowiada nam nowa piramida żywienia?
-
podstawowym źródłem węglowodanów powinny być produkty pełnoziarniste, które dostarczają węglowodanów złożonych i błonnika,
-
osoby, które nie mają alergii i nietolerancji powinny spożywać nabiał w ilości odpowiadającej dwóm szklankom mleka dziennie, co można oczywiście zastąpić innymi naturalnymi produktami mlecznymi,
-
spożywanie mięsa (zwłaszcza czerwonego) warto ograniczyć do 0,5 kg tygodniowo, a dotychczasowy nadmiar produktów pochodzenia zwierzęcego lepiej zamienić na jaja, ryby i nasiona roślin strączkowych,
-
z tłuszczów zaleca się wybieranie tych pochodzenia roślinnego, niepoddawanych utwardzaniu, czyli oliwę z oliwek i oleje tłoczone na zimno.
Ponadto, WHO i IŻŻ wskazują na potrzebę ograniczenia spożycia soli i cukru na rzecz przypraw i ziół. Chcesz wiedzieć więcej na temat zdrowego trybu życia i właściwej diety? Odwiedź wybrane Centrum Dietetyczne Naturhouse lub zapisz się na bezpłatną konsultację już teraz, za pomocą naszej strony internetowej.
Zmień swoje życie raz na zawsze!
UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ