bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

 • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
 • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
 • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

 • niedowaga
 • waga prawidłowa
 • nadwaga
 • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

 • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

Nowa piramida żywienia – zobacz, co się w niej zmieniło

W 2016 roku, po latach korzystania z utartego schematu, Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie (IŻŻ) przedstawił piramidę żywienia, która jest zgodna z najnowszymi i aktualnymi wytycznymi opracowanymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Nowa piramida żywienia to prawdziwa rewolucja. To, co dotychczas wydawało się podstawą zdrowej diety, już nią nie jest. Sprawdź, jak ułożyć swój jadłospis i co prócz diety jest równie ważne, aby zachować zdrowie.

Piramida zdrowego żywienia na nowym fundamencie

Ku zaskoczeniu wielu osób, nowa piramida zdrowego żywienia wcale nie ma w swojej podstawie żywienia, a ruch. Dlaczego? Postęp technologiczny i zmiana warunków pracy sprawiły, że wiele osób prowadzi statyczny tryb życia. Coraz więcej osób korzysta z samochodów, w pracy siedzi przy biurkach, a wolny czas spędza przed telewizorem lub komputerem. W rezultacie rośnie liczba zachorowań na tak zwane choroby cywilizacyjne, których jedną z głównych przyczyn jest brak ruchu. Dlatego też Instytut Żywności i Żywienia uznał za koniecznie umieszczenie w podstawie piramidy właśnie aktywności fizycznej, która powinna być praktykowana każdego dnia, minimum przez 30-45 minut. Jak podpowiada grafika, wcale nie trzeba uprawiać wyczynowo sportu. Wystarczy codziennie udać się na spacer, zacząć chodzić na basen, kupić karnet na aerobic lub siłownię czy też zacząć jeździć do pracy rowerem.


Zdrowe odżywianie

Przyglądając się piramidzie żywienia, u jej podstawy zobaczysz produkty, które powinny być spożywane najczęściej i w większych ilościach. Im wyżej widnieje dany produkt, tym jego spożycie ma być rzadsze. Ważne, aby pamiętać, że są to zalecenia ogólne dla osób zdrowych. W przypadku wielu schorzeń konieczne jest stosowanie specjalistycznej diety, zgodnej z zaleceniami lekarzy oraz dietetyka. Podstawą pełnowartościowej diety są warzywa i owoce w proporcjach: 3/4 warzyw i 1/4 owoców. Podczas komponowania posiłków warto postarać się, aby warzywa były obecne przy każdym z nich i stanowiły co najmniej połowę tego, co jemy – podpowiada Katarzyna Payerhin, dietetyk Naturhouse – Nie mniej ważne jest regularne picie niegazowanej wody, która powinna nam towarzyszyć przez cały dzień.


Co jeszcze podpowiada nam nowa piramida żywienia?

 • podstawowym źródłem węglowodanów powinny być produkty pełnoziarniste, które dostarczają węglowodanów złożonych i błonnika,

 • osoby, które nie mają alergii i nietolerancji powinny spożywać nabiał w ilości odpowiadającej dwóm szklankom mleka dziennie, co można oczywiście zastąpić innymi naturalnymi produktami mlecznymi,

 • spożywanie mięsa (zwłaszcza czerwonego) warto ograniczyć do 0,5 kg tygodniowo, a dotychczasowy nadmiar produktów pochodzenia zwierzęcego lepiej zamienić na jaja, ryby i nasiona roślin strączkowych,

 • z tłuszczów zaleca się wybieranie tych pochodzenia roślinnego, niepoddawanych utwardzaniu, czyli oliwę z oliwek i oleje tłoczone na zimno.

Ponadto, WHO i IŻŻ wskazują na potrzebę ograniczenia spożycia soli i cukru na rzecz przypraw i ziół. Chcesz wiedzieć więcej na temat zdrowego trybu życia i właściwej diety? Odwiedź wybrane Centrum Dietetyczne Naturhouse lub zapisz się na bezpłatną konsultację już teraz, za pomocą naszej strony internetowej.

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.