bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

Zbędne kalorie – czy i jak liczyć

Wiele osób uważa, że wystarczy, aby ich dieta była niskokaloryczna, a na pewno uda się szybko schudnąć. Puste kalorie to pojęcie, które stało synonimem dietetycznego zła. Na pewno znasz też określenie „dobre kalorie”, „zbędne kalorie” i oczywiście kilokalorie, które królują na informacyjnej części opakowań produktów spożywczych...  Ale czym one w ogóle są i czy liczenie kalorii naprawdę ma sens?


Kalorie – między teorią a praktyką

Kaloria to podstawowa jednostka, która określa ilość energii, którą przeciętnie przyswaja organizm człowieka przy spożyciu danego produktu. Mówiąc w liczbie mnogiej – kalorie – stosuje się zwykle skrót myślowy, bo ze względu na wygodę wartość kaloryczną podaje się w kilokaloriach. Przyswojenie odpowiedniej ilości pożywienia oznacza dostarczenie do organizmu takiej liczby kalorii, która pozwoli na wytworzenie energii. To ona umożliwia zachowanie i podtrzymanie na odpowiednim poziomie podstawowych czynności życiowych oraz pozwala na podjęcie aktywności, zależnej od woli człowieka. Energia, która nie będzie spożytkowana, zostanie zamieniona w tłuszcz, a ten będzie magazynowany w „zapasowej” tkance tłuszczowej, co może doprowadzić do nadwagi, a dalej do otyłości.

Zapotrzebowanie kaloryczne

Być może w Twojej głowie pojawiła się kiedyś myśl, że kalorie są „złe”. Wiesz jednak, że są one niezbędne do życia, czyli – w pierwszej kolejności są „dobre”. Aby takimi pozostały, należy zadbać o spożywanie posiłków o kaloryczności adekwatnej do Twoich potrzeb. Zapotrzebowanie kaloryczne to kwestia bardzo indywidualna, a kluczowymi czynnikami, które mają wpływ na jego wysokość są:

  • płeć,
  • wiek,
  • wzrost,
  • gęstość kości,
  • budowa ciała,
  • hormony,
  • stan zdrowia,
  • poziom aktywności fizycznej i umysłowej,
  • poziom stresu,
  • jakość snu.


Dynamiczny metabolizm

Jak widzisz, pierwsze z wymienionych są niezmienne, ale im niższa pozycja na liście, tym bardziej dynamicznym przemianom ulega. Stąd wahania w dziennym zapotrzebowaniu mogą wynosić od 20% do nawet 60%. Zjawisko to znane jest jako dynamiczny metabolizm i tak naprawdę to świadomość jego istnienia, a nie istnienia kalorii jako-takich, pozwala na opracowanie skutecznej strategii podczas odchudzania. Wniosek: te same kalorie jednego dnia będą dla Ciebie niezbędne, ponieważ pomogą Ci przetrwać stresujący dzień w pracy lub podjąć górską wyprawę, ale już następnego dnia staną się zbędne, ponieważ czeka Cię spokojny i leniwy dzień w domowym zaciszu.

Czy liczenie kalorii ma sens?

Jeśli pomysł z liczeniem kalorii jest dla Ciebie nowy i dotychczas nie masz doświadczenia w jego praktykowaniu, to odpowiedź brzmi NIE. Samodzielne liczenie kalorii, według popularnych kalkulatorów internetowych i aplikacji, może tylko wzmóc poziom stresu i frustracji. Zanim zaczniesz liczyć kalorie, warto poznać swoje średnie zapotrzebowanie kaloryczne i dowiedzieć się, które produkty mają „dobre kalorie”, czyli takie, które razem z energią niosą najwięcej składników odżywczych.


Jak to zrobić?

Najlepszym sposobem na określenie, które kalorie będą mieścić się w Twoim zapotrzebowaniu, a które staną się już zbędne, jest skorzystanie z fachowej konsultacji z dietetykiem Naturhouse. Nasi specjaliści nie tylko wybiorą dla Ciebie zbilansowany plan żywieniowy, ale również pomogą kontrolować postępy w podjętych zmianach, dzięki cotygodniowym konsultacjom. Dopiero uzyskanie samoświadomości i wiedzy sprawi, że odpowiedź na pytanie o sens liczenia kalorii będzie brzmieć TAK.



Konsultacja dietetyczna:

mgr Katarzyna Payerhin
dietetyk Naturhouse

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.