bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

ZDROWIE - Alergia choroba niepokorna

ATAKUJE PODSTĘPNIE. WYSTARCZY WYJŚĆ NA SPACER, ZJEŚĆ KILKA ORZESZKÓW LUB WŁOŻYĆ WEŁNIANY SWETER. MOŻE OBJAWIAĆ SIĘ KATAREM, NAPADEM DUSZNOŚCI LUB WYSYPKĄ. ALERGIA TO CHOROBA, KTÓRA MA RÓŻNE OBLICZA: OD OSTREJ ASTMY PO NIEGROŹNE SIĄPANIE Z NOSA. ALE W ŻADNEJ POSTACI NIE WOLNO JEJ LEKCEWAŻYĆ, BO NIELECZONA MOŻE PROWADZIĆ DO POWAŻNYCH CHORÓB.

Wywołać ją może wszystko, co nas otacza i z czym mamy kontakt – perfumy, pyłki roślin, ryby, kurz, nawet przyprawy. Atakuje ludzi w każdym wieku i w najbardziej nieoczekiwanych okolicznościach. I okazuje się, że coraz mniej jesteśmy na nią odporni. Na całym świecie tendencja jest identyczna – co 10-15 lat liczba alergików się po dwaja. Polska znajduje się wśród krajów najbardziej zagrożonych alergią.

Oto najczęstsze objawy alergii.

ALERGICZNE ZAPALENIE ŚLUZÓWKI NOSA (nazywane też katarem siennym). Lekarze szacują, że cierpi na niego ok. 25 proc. mieszkańców wielkich miast. To zwykle efekt uczulenia na pyłki roślinne. Jego objawami są swędzenie, kichanie, uczucie zatkania nosa, którym towarzyszy przezroczysta, wodnista wydzielina. Ok. 30 proc. chorych cierpi na nieżyt nosa przez cały rok, jednak najwięcej przypadków choroby zgłaszanych jest między kwietniem a czerwcem.

ALERGICZNE ZAPALENIE SPOJÓWEK Towarzyszy często nieżytowi nosa. Objawia się swędzeniem oczu, łzawieniem, zaczerwienieniem spojówek. Niekiedy pojawia się obrzęk powiek. Zwykle nie jest nie bezpieczne, ale może być groźne, gdy przeradza się w atopowe zapalenie spojówek, któremu towarzyszy ból i zakłócenie ostrości widzenia.Ta choroba wymaga bezwzględnie wizyty u lekarza.

ASTMA ALERGICZNA Często jest następstwem nieleczonego nieżytu nosa. Objawy astmy aktywnej występują u 12 proc. populacji, a u 16 proc. wystąpiły przynajmniej raz w życiu. W Warszawie i Wrocławiu liczba dzieci chorych na astmęp rzekroczyła 20 proc.! Leczenie utrudniaf akt, że aż 70 proc. przypadków tej choroby to astma nierozpoznana. Mimo charakterystycznycho bjawów (nawracające kłopotyz oddychaniem, kaszel, duszności, świszczący oddech) jest ona często mylonaz infekcjami górnych dróg oddechowychi leczona antybiotykami.

POKRZYWKA To chwilowy obrzęk skóry, któremu towarzyszy swędzenie. Wygląda jak bąble po oparzeniu pokrzywą i szybko znika (nie później niż po 24 godz.), częstoz anim podejmiemy jakiekolwiek leczenie.

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY Najbardziej kłopotliwym objawem jest tu świąd skóry. Skó a chorego na AZS jest sucha, łuszczy się, często towarzyszy jej rumień i wypryski. Najczęściej pojawia się w 1. roku życiai jest sprowokowane wprowadzaniem nowych pokarmów. Może zaostrzać się pod wpływem kosmetyków, stresu, określonego rodzaju ubrań (np. z wełny). Zwykle mija z wiekiem, jednak czasem przekształca się w inną chorobę, np. w astmę.

ALERGIA WZIEWNA Uczulenie na pyłki roślin (pyłkowica) to dziś najczęstsza przyczyna dolegliwości alergicznych. Zwykle dokucza ludziom młodym, przeciętnie do 40. roku życia. Jej objawami są nieżyt nosa, zapalenia spojówek, zmiany skórne, nawet astma. Pyłki są nie tylko na zewnątrz – bez trudu wnikają także do mieszkania. Największy poziom w domu osiągają w ciągu trzech tygodni po okresie najwyższego stężenia w powietrzu. Najbardziej dokuczliwe są przy pięknej ,słonecznej pogodzie – między godz. 5 i 8. rano oraz po południu w godz. 17-19. Po deszczu ich stężenie znacznie maleje na mniej więcej godzinę. Najlepszą metodą zapobiegania tej alergii jest omijanie miejsc, gdzie uczulających roślin jest najwięcej. Jednak trudno znaleźć miejsca od nich wolne. Pyłków nie ma tylko nad brzegiem morza (do 100 m od wody) oraz wysoko w górach. Informację o stężeniu pyłków można sprawdzić na stronie www.alergen.info.pl (Polska),a dla innych krajów europejskichna www.polleninfo.org.

ALERGIA POKARMOWA Dolegliwości z nią związane odczuwa 10 proc. populacji (kobiety dwukrotnie częściej niż mężczyźni). Najczęściej objawia się atopowym zapaleniem skóry. Powszechna jest też jej postać żołądkowo-jelitowa (biegunka, wymioty,bóle brzucha). Rzadziej objawia się pokrzywką, w sporadycznych wypadkach zakłóca pracę układu oddechowego, powoduje problemy ze wzrokiem, bóle stawówi mięśni. Alergia pokarmowa to raczej choroba wieku dziecięcego (5-8 proc.). Niemowlęta i dzieci do 3. roku życia najczęściej uczulone są na białka mleka krowiego, starsze dzieci (do 14. roku życia) najczęściej wrażliwe są na białko jaj (31,5 proc. chorych),orzeszki ziemne (18,1 proc.), ryby i mleko (po 12,6 proc.). W większości przypadków alergia pokarmowa mija z wiekiem, ale jej wystąpienie oznacza, że dana osoba jest potencjalnym alergikiem i ryzyko wystąpienia u niej innych alergii jest bardzo duże.

ALERGIA KRZYŻOWA Uczulenie na jeden alergen występuje rzadko. Na przykład wystąpienie alergii pokarmowej wiąże się często z alergią wziewną (na pyłki, kurz itp.). To efekt działania tzw. alergenów krzyżowych. Ich istnienie odkryto w latach 80. Okazało się np., że u osób uczulonych na pyłki albo lateks często występują reakcje alergiczne po zjedzeniu niektórych warzyw i owoców. Czyli że może współistnieć nadwrażliwość na alergeny różnego pochodzenia– wziewne, pokarmowe i kontaktowe. Wiadomo już, co jest tego przyczyną. Niektóre, bardzo różniące się między sobą substancje zawierają ten sam czynnik alergizujący (tzw. profiliny). Organizm rozpoznaje je i reaguje podobnie. Osoba uczulona na lateks często będzie reagować alergią na banany, kiwi, orzeszki ziemne; uczulona na pyłki brzozy – na jabłka, brzoskwinie, gruszki; uczulona na sierść kota – na wieprzowinę. Dzięki tej wiedzy łatwiej rozpoznać przyczynę alergii oraz zapobiegać jej nawrotom. Umożliwia ona leczenie wielokierunkowe, np. stosowanie diety eliminacyjnej oraz kompleksowe postępowanie farmakologiczne.

NAJWAŻNIEJSZE JEST DOBRE ROZPOZNANIE Wywiad z pacjentem stanowi podstawę – daje bezcenną wiedzę o trybie życia chorego, jego zwyczajach, upodobaniach, rodzaju pracy. Powinien wykazać bezpośredni związek między kontaktem z alergenem a dolegliwościami oraz ustalić rodzinne skłonności do atopii. Badania lekarskie umożliwiają dopełnienie oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Lekarz ogląda skórę, oczy, nos chorego, sprawdza drożność układu oddechowego. Na tej podstawie zleca kolejne badania, np. testy skórne. Stosuje się je dziś powszechnie. Dzięki nim można szybko zidentyfikować uczulające alergeny. Są mało kłopotliwe: kroplę alergenu umieszcza się na skórze, po czym delikatnie nakłuwa się to miejsce.Testy wykonuje się na plecach lub na przedramieniu. Wynik jest znany po 20 minutach.Testy z krwi wykonuje się m.in. u niemowląt, kobiet w ciąży lub gdy istnieją wątpliwości co do wcześniejszej diagnozy. W tym badaniu sprawdza się poziom przeciwciał IgE w surowicy: całkowity (wynik dodatni wskazuje, że dolegliwości mogą być wywołane alergią) lub swoisty (dla konkretnego alergenu). Czasem wynik dodatni mają osoby bez objawów alergii – podwyższony poziom IgE może być bowiem objawem innych chorób. Najprostszym sposobem na zdiagnozowanie alergii pokarmowej jest dieta eliminacyjna. Polega na usunięciu z diety określonego produktu, który prawdopodobnie wywołuje reakcję alergiczną. Gdy miną objawy alergii, produkt włącza się do jadłospisu ponownie, aby uzyskać pewność, że to on jest alergenem. Później leczenie jest proste – wystarczy unikać w codziennej diecie artykułów, które uczulają.

 

Co uczula najbardziej:

Pyłki drzew, traw i chwastów.

Uczulają pyłki wiatropylne, lekkie i niewidoczne dla oka (z wyjątkiem żółtego pyłku sosny). Wbrew powszechnej opinii biały puch topoli nie uczula, może tylko wywołać podrażnienie błonśluzowych nosa i oczu. Pylenie traw trwa od połowy maja do połowy lipca. Wiele alergii powoduje brzoza. Trzecie miejsce należydo bylicy. To chwast porastający nieużytki, place budów, nasypy. Pyli od lipca dokońca września.


Roztocze kurzu domowego.

Alergenem są odchody tych pajęczaków. Roztocza żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym. Najwięcej ich jest w łóżku, na meblach tapicerowanych, dywanach. Uczulają przez cały rok,ale najmocniej atakują między sierpniem a październikiem.

Koty i psy.

Uczulają alergeny znajdujące się w ślinie, wydzielinie gruczołów łojowych, moczu, odchodach. Zwierzaki przenoszą je na sierści. Najbardziej dokuczliwe są alergeny kotów (zwłaszcza samców)– są bardzo lekkie, więc mogą znaleźć się nawet tam, gdzie kotów nigdy nie było.

Zarodniki grzybów pleśniowych.

Rozwijają się w źle wentylowanych, wilgotnych pomieszczeniach, np. łazienkach, piwnicach, w źle przechowywanym jedzeniu, w ziemi kwiatów doniczkowych. Najbardziej dokuczają latem. Skutecznym sposobem na dolegliwości wywołane przez te alergeny może okazać się tzw. immunoterapia swoista, czyli odczulanie. Polega ona na regularnym podawaniu choremu dawek alergenu, by nauczyć organizm tolerancji na substancję, która go uczula. Leczenie trwa dość długo (ok. 3-5 lat).

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.