bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

Eksperci Naturhouse - Karolina Wąsik i Monika Dawida

Karolina Wąsik - dietetyk w punkcie Naturhouse w Sanoku

 

Nie można szybko i nagle zmienić nawyków żywieniowych. Najlepiej zrobić to stopniowo, stawiając sobie realistyczne cele.


Co jest najczęstszą przyczyną otyłości u dzieci?

Niezdrowe, kaloryczne produkty, zwłaszcza słodycze i słone przekąski. Dzieci z każdej strony „atakowane” są reklamami batoników i cukierków, na których widzą uśmiechnięte twarze  rówieśników zajadających się słodkościami. Niekorzystna jest też mała aktywność fizyczna – najpierw kilka godzin dzieci spędzają w szkole, a potem relaksują się przed telewizorem lub komputerem. Dużym problemem jest także nieregularność posiłków – dzieci często wychodzą z domu bez pierwszego śniadania, zapominają o drugim bądź zastępują je słodką bułką.

Główną przyczyną nadwagi u Michała były zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami oraz pojawiające się na talerzu słodycze. Poza tym pił bardzo mało wody i rzadko sięgał po owoce. Michał z naszą pomocą poznał zasady zdrowego odżywiania i przekonał się, że pięć regularnie jedzonych posiłków jest znacznie lepsze od trzech obfitych, a żaden napój nie nawadnia lepiej niż woda.

 

Jak przekonać dziecko do zdrowego odżywiania się, jeśli wokół czyha tyle pokus?

Zmiana nawyków żywieniowych nie jest procesem szybkim i nagłym. Polecam metodę małych kroków, która polega na stawianiu sobie realistycznych celów i stopniowym dążeniu do nich. Po kolei zmieniajmy niewłaściwe nawyki żywieniowe dzieci, a gdy się z nimi oswoją, wprowadzajmy nowe. Metoda ta jest znacznie łatwiejsza niż rewolucja przeprowadzona z dnia na dzień. Cały proces zmiany na lepsze powinniśmy jednak zacząć od rozmowy z dzieckiem i pokazania mu korzyści, jakie niesie ze sobą zdrowe odżywianie. Warto również powiedzieć, co się stanie, jeśli nie zmienimy swoich dotychczasowych nawyków. Zadbajmy też o to, aby dziecko znało zdrowe zamienniki, by wybór pomiędzy czekoladowym batonikiem a pełnoziarnistą bułką lub coca-colą a wodą był prosty.

 

Rola rodziców w kuracji odchudzającej dziecka jest nieoceniona. Jak wyglądało to u Michała?

Rodzice zawsze są motywatorem, wsparciem i podporą w chwilach kryzysu. Nie inaczej było u Michała. Rodzice towarzyszyli mu już od pierwszej wizyty. Dbali o to, aby posiłki były smaczne i atrakcyjne wizualnie. Czuwali również nad tym, aby zawsze jadł świeże warzywa, które sami uprawiają, oraz mięso z własnego chowu. Wsparciem dla Michała była również jego babcia, do której dzwonił po każdej wizycie i z dumą informował ją o malejącej wadze. To bliscy dodawali Michałowi siły i motywacji do walki z nadwagą i wspólnie z nim cieszyli się ze stale zmniejszających się rozmiarów ubrań.

 

Czy w kuracji dzieci sprawdzają się suplementy?

Jak najbardziej, ponieważ wspomagają odchudzanie. Poza tym pomagają także w trawieniu oraz wzbogacają organizm w antyoksydanty i uzupełniają brakujące składniki mineralne i witaminy. Bardzo korzystnie na dzieci działają również produkty wysokobłonnikowe w postaci ciastek, które często zastępują kaloryczne słodycze. U Michała sprawdził się na przykład Vivat Digest, ponieważ wspomagał usuwanie wody metabolicznej, z którą chłopiec miał problem od początku kuracji. Do jego stosowania zachęcał również owocowy smak.

 

Szybki metabolizm usprawnia proces odchudzania. Czy można go jednak przyśpieszyć?

Oczywiście, na przykład stosując się do zasad zdrowego odżywiania, takich jak pięć posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu, wypijanie odpowiedniej ilości płynów i aktywność fizyczna. Wówczas nawet drobne grzeszki pojawiające się po zakończeniu kuracji nie będą miały wpływu na uzyskaną wagę.

 

A ruch? Ile od niego zależy?

Ruch jest nieodzownym elementem w procesie odchudzania. Nie tylko przyśpiesza metabolizm, ułatwia spalanie kalorii i usprawnia odchudzanie, ale też podnosi poziom hormonu szczęścia. Z aktywnością fizyczną nie było problemów u Michała, ponieważ zarówno jazda na rowerze, jak i gra w piłkę nożną zawsze sprawiała mu dużo radości.


Monika Dawida - asystentka w punkcie Naturhouse w Sanoku

 

CORAZ WIĘCEJ DZIECI BORYKA SIĘ Z NADWAGĄ, A NIEKIEDY NAWET Z OTYŁOŚCIĄ. NA SZCZĘŚCIE W WALCE ZE ZBĘDNYMI KILOGRAMAMI MŁODZI LUDZIE MOGĄ LICZYĆ NA RODZICÓW I NAUCZYCIELI.

 

Pamięta pani wizyty Michała?

Doskonale, bo zawsze przychodził z uśmiechem i pozytywnym nastawieniem. Już od pierwszego spotkania kontakt zarówno z nim, jak i jego rodzicami był bardzo dobry, a po każdej kolejnej wizycie stawał się jeszcze lepszy. Michał do swojej wymarzonej wagi dążył, stosując ustaloną z dietetykiem metodę małych kroków, pierwszym założonym celem było zgubienie około dziesięciu kilogramów. Każda wizyta zbliżała go do tego, co było dla niego dużą motywacją i sprawiało, że pozytywne nastawienie nie malało w czasie trwania kuracji. Dodatkowo Michałowi towarzyszyli rodzice, którzy cały czas go motywowali i wspierali. Oni też dbali o to, aby zawsze jadł tylko zdrowe, świeże i naturalne produkty, pochodzące z ich rodzinnego gospodarstwa.

 

Minęło pół roku od zakończenia kuracji. Czy Michał utrzymuje z paniami kontakt?

Rodzice dbają o regularne, comiesięczne pomiary i wizyty kontrolne, podczas których mogą skonsultować z dietetykiem ewentualne wątpliwości. Dzięki temu Michał utrzymuje swoją wagę i świetny wygląd.

 

Jak często do państwa punktu przychodzą dzieci?

Niestety, coraz więcej dzieci boryka się z nadwagą, a niekiedy nawet z dużą otyłością. Przyczynia się do tego niewłaściwy sposób odżywiania i siedzący tryb życia. Na szczęście rodzice zauważają problem i chętnie zasięgają porady dietetyka. Mogą też liczyć na wsparcie nauczycieli, którzy coraz częściej zapraszają dietetyków do szkoły, aby w trakcie lekcji podpowiedzieli dzieciom, jak na co dzień dbać o zdrowie i dobre samopoczucie, jak się odżywiać, czym zastępować słodycze.

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.