bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

Eksperci Naturhouse - Patrycja Kulik i Joanna Połomska

Patrycja Kulik - dietetyk w centrum Naturhouse w Lublińcu

 

ROBIĘ COŚ, CO MA SENS

PUBLIKACJE PRASOWE I INTERNETOWE NA TEMAT ODCHUDZANIA OBARCZONE SĄ ROZMAITYMI BŁĘDAMI I NADINTERPRETACJAMI. W DODATKU SĄ ZBYT OGÓLNE, A DIETA TO SPRAWA ZŁOŻONA I INDYWIDUALNA. DLATEGO KAŻDY, KTO CHCE SCHUDNĄĆ, POWINIEN SIĘ ZGŁOSIĆ DO DIETETYKA, BY SOBIE NIE ZASZKODZIĆ.

 

Czy dietetyk to zawód z przyszłością?

Oczywiście. Z badań wynika, że pomimo panującej od dekady mody na szczupłą sylwetkę, zatrważająco szybko rośnie liczba osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Niestety, wynika to z faktu, że niewiele osób wie, jak prawidłowo się odżywiać. Mimo wielu akcji informacyjnych stosunkowo mała grupa konsumentów ma świadomość tego, jak na organizm działają np. słodycze, gazowane kolorowe napoje, słone przekąski czy tłuste potrawy. Przyczyniają się one nie tylko do wzrostu zachorowań na otyłość, ale także na cukrzycę typu 2 czy miażdżycę. Dlatego uważam, że mamy dużo pracy do wykonania.

 

Co najbardziej ceni pani w swojej pracy?

Najważniejsze jest dla mnie poczucie, że robię coś, co ma sens. Każda osoba, którą spotykam, jest dla mnie wyzwaniem – muszę ją poznać, ustalić plan działania i wychwycić błędy, które mogę naprawić. Nie jest to łatwe zadanie, ale warte każdej poświęconej minuty. Efekty, które obserwuję z tygodnia na tydzień, motywują mnie do dalszej pracy.

 

Dietetyk czy lekarz – do kogo najpierw powinniśmy się zgłosić, jeśli mamy problem z nadwagą?

Najpierw warto udać się do lekarza, szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem walki z nadwagą lub otyłością sprawdzić, czy podłożem naszych kłopotów nie jest przypadkiem choroba. Nie zapominajmy też, że powikłania zdrowotne złych nawyków żywieniowych oraz nadwagi czy otyłości są bardzo poważne. Warto więc sprawdzić stan swojego zdrowia, ponieważ ułatwi to także pracę dietetykowi. Wyniki badań Wiktorii pokazały, że to nie choroba była u niej przyczyną otyłości. Na szczęście, nadmierna masa ciała nie wpłynęła jeszcze negatywnie na parametry zdrowotne i Wiktoria zaczęła walkę z kilogramami w całkiem dobrej kondycji.

 

Jak wybrać odpowiedniego specjalistę, jeśli zdecydujemy się już na dietę?

Na początek warto zwrócić uwagę na jego wykształcenie, dodatkowe kursy i szkolenia, a także sprawdzić dyplomy zawieszone w gabinecie. Umawiając się na pierwszą wizytę, trzeba zapytać, ile czasu poświęca się pacjentowi. Konsultacja nie może trwać krócej niż 40-60 minut. Podczas wizyty dietetyk powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad dotyczący zmian wagi, stanu zdrowia i stylu życia. Jeśli wizyta trwa 10 minut, a specjalista nie jest zainteresowany naszym organizmem, a jedynie grubością portfela – może nam zaszkodzić.

 

Niektórzy wolą przeczytać porady publikowane w prasie lub internecie, niż porozmawiać

ze specjalistą. Czy można bezpiecznie schudnąć bez pomocy eksperta?

W prasie i publikacjach internetowych można znaleźć wiele informacji, które są w stanie pomóc przy zmianie nawyków żywieniowych. Niestety, znaczna ich część jest obarczona błędami czy nadinterpretacjami, które sprawiają, że wcielanie ich w życie nie tylko nie przynosi oczekiwanego efektu, ale przyczynia się do powstawania nowych problemów. Często diety te bazują na drastycznym obniżeniu kaloryczności posiłków, co faktycznie doprowadzi do zmniejszenia masy ciała, lecz także do niedoboru ważnych składników odżywczych i efektu jo-jo. Dlatego każdy, kto chce schudnąć, powinien poprosić o pomoc eksperta, aby sobie nie zaszkodzić.

 

Jaką rolę w kuracji odchudzającej dziecka odgrywają rodzice?

Rodzice są wzorem, na podstawie którego dziecko kształtuje swój styl życia. Podczas kuracji odgrywają oni główną rolę. Jeśli dziecko zmienia nawyki żywieniowe, to rodzice także powinni mu w tym towarzyszyć. Dobrym przykładem jest historia Wiktorii. Mimo szczupłej sylwetki jej mama zmieniła nawyki żywieniowe, aby wspierać córkę, natomiast tata jedynie pilnował przestrzegania przez dziecko zdrowych nawyków. Czym to poskutkowało? Będąc pod opieką mamy, Wiktoria nigdy nie złamała żadnych postanowień. Natomiast, kiedy zostawała z tatą, zdarzały jej się odstępstwa od diety, które mogły zaprzepaścić szansę na sukces kuracji u naszej bohaterki. To pokazuje, jak ważnym wzorem dla dzieci są rodzice.


Joanna Połomska - franczyzobiorca centrum Naturhouse w Lublińcu

 

DZIECKO MUSI BYĆ GOTOWE NA DIETĘ

ODCHUDZANIE DZIECI TO ZŁOŻONY PROCES, W KTÓRY SĄ WPISANE SUKCESY I PORAŻKI, ALE NAJWAŻNIEJSZE JEST KONSEKWETNE DĄŻENIE DO CELU I TRWAŁA ZMIANA NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH. BARDZO WAŻNĄ ROLĘ ODGRYWAJĄ TU RODZICE.

 

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że nadwaga i otyłość u dzieci w Polsce to już epidemia. Więcej małoletnich pacjentów korzysta z Państwa usług?

Niestety, polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Nadwagę ma już ponad 20% dzieci i młodzieży. Polskie 11-latki przekraczają pod względem tuszy średnią światową. W naszym centrum już od dłuższego czasu pojawia się coraz więcej małoletnich klientów, którzy potrzebują pomocy specjalisty. Nasza pani dietetyk doskonale wie, jak zmotywować dzieci do osiągnięcia zamierzonego celu. Robimy co w naszej mocy, aby wspomóc rodziców, szkoły i placówki wychowawcze. Przeprowadzamy prelekcje, podczas których edukujemy najmłodszych i pokazujemy im, jak ważne są właściwe nawyki żywieniowe.

 

Z czego wynikają problemy u dzieci?

Istotną rolę w rozwoju otyłości u dzieci odgrywają czynniki środowiskowe: jedzenie bywa formą ucieczki od stresu, w ten sposób dzieci rekompensują sobie niepowodzenia w szkole czy problemy z rówieśnikami. Problem ten potęguje brak aktywności fizycznej oraz nieprawidłowe nawyki żywieniowe, np. spożywanie zbyt obfitych posiłków, z dużą ilością cukrów prostych i tłuszczów, a także jedzenie popularnych wśród dzieci i młodzieży fast foodów.

 

Dzieci są wymagającymi klientami. Jak do nich dotrzeć, by osiągnąć zamierzony cel?

Odchudzanie dzieci to proces, w który są wpisane sukcesy i porażki, ale najważniejsze jest dążenie do wyznaczonego celu i trwała zmiana nawyków żywieniowych. Aby dotrzeć do dziecka, staramy się podkreślać nawet najmniejsze sukcesy, zachęcamy też do zabawy na świeżym powietrzu, a od czasu do czasu, np. raz w tygodniu, w porozumieniu z dietetykiem, rodzice mogą pozwolić dziecku zjeść ulubiony posiłek lub słodki deser. Wbrew pozorom odchudzanie dzieci to praca z rodzicami, od których zależy końcowy efekt.

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.