bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

Eksperci Naturhouse - Marta Majkowska i Karolina Chwienda

Marta Majkowska - dietetyk Naturhouse w Elblągu

 

CHOROBA NIE MUSI BYĆ PRZESZKODĄ W PROCESIE ODCHUDZANIA, CHOĆ MOŻE NIECO GO UTRUDNIĆ. WYSTARCZY JEDNAK KONSEKWENTNIE PRZESTRZEGAĆ ZALECEŃ DIETETYCZNYCH, BY ROZPRAWIĆ SIĘ Z NADPROGRAMOWYMI KILOGRAMAMI. A WTEDY ZYSKA SIĘ NIE TYLKO PIĘKNY WYGLĄD, ALE I ZDROWIE.


Odchudzanie wydaje się proste, dopóki nie wystąpią inne choroby. Takie „trudniejsze” przypadki to ewenement czy jednak chleb powszedni dietetyka?

Tryb życia, jakość produktów spożywczych, sposób żywienia, stres i brak aktywności fizycznej powodują, że do mojego gabinetu zgłaszają się osoby, których problemem jest nie tylko nadmierna ilość kilogramów, ale również różnego rodzaju choroby. Bardzo często są to schorzenia dietozależne, takie jak cukrzyca, insulinooporność, nadciśnienie, miażdżyca, choroba refluksowa żołądka, powiększona wątroba, ale również i takie, w których sposób żywienia ma duży wpływ na występującą chorobę, jej objawy i przebieg, czyli m.in. niedoczynność tarczycy, Hashimoto, depresja, dna moczanowa czy zakrzepica. Bardzo mnie cieszy, kiedy klienci nie liczą tylko na to, że przyjmowanie leków rozwiąże ich problem. Większość osób wie, że sposób żywienia ma zasadniczy wpływ na ich schorzenie, więc decydują się na zmianę diety.


Czy brak efektów w odchudzaniu u osób z niedoczynnością tarczycy to wina choroby czy niekonsekwencji?

Niedoczynność tarczycy faktycznie bardzo spowalnia tempo metabolizmu, więc osoby, które chcą schudnąć, muszą poświęcić więcej czasu na dojście do upragnionej wagi. Zapewniam jednak, że jest to możliwe. Do mojego gabinetu trafia wiele osób, które pomimo niewłaściwie funkcjonującej tarczycy schudły. Niestety, w wielu przypadkach brak efektów w odchudzaniu jest tylko usprawiedliwiany tym, że cierpi się na niedoczynność tarczycy, jednak tak naprawdę winę za to ponosi niekonsekwencja w przestrzeganiu zaleceń dietetyka.


Czym charakteryzuje się dieta osób cierpiących na niedoczynność tarczycy?

Niczym szczególnym, główne zasady zostają takie same jak u zdrowych osób, czyli pobudzenie tempa metabolizmu poprzez regularne spożywanie posiłków i odpowiednie nawadnianie, co jest szczególnie ważne, gdyż przy niedoczynności tarczycy mogą powstawać obrzęki spowodowane gromadzeniem się wody w organizmie. Poza tym trzeba ograniczyć słodycze, słone przekąski, tłuste i niezdrowe potrawy, a także zwiększyć aktywność fizyczną, unikać stresu i wysypiać się. I najważniejsze – konsekwencja. Zmiana nawyków żywieniowych powinna być trwała, a nie tylko chwilowa.


Co powinno być podstawowym składnikiem w ich diecie?

Węglowodany złożone w postaci kasz, płatków owsianych, mąki z pełnego przemiału, razowego pieczywa. Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy najczęściej mają zaburzony metabolizm węglowodanów, nie powinny więc jadać węglowodanów prostych pochodzących z białego pieczywa, miodu, rafinowanego cukru znajdującego się w słodyczach, napojach i produktach mlecznych. Kolejnym elementem jest białko roślinne i zwierzęce w postaci nasion, pestek, roślin strączkowych, białego mięsa i jaj oraz zdrowe tłuszcze zawierające nienasycone kwasy omega-3, znajdujące się w awokado, oliwie z oliwek, oleju lnianym i rzepakowym. W diecie osób chorujących na tarczycę powinno być dużo warzyw i częściowo owoców, bogatych w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Natomiast muszą uważać na fluor i produkty zawierające goitrogeny, które szkodzą tarczycy, głównie wychwytując potrzebny jej jod, takie jak brokuły, kalafior, kapusta czy brukselka, szczególnie w postaci surowej. Ich dieta powinna być także wolna od szkodliwych dla zdrowia konserwantów, sztucznych barwników, toksyn i polepszaczy smaku.


A czy mogą stosować suplementację?

Jak najbardziej. Suplementy dostarczają organizmowi potrzebnych składników lub pobudzają i usprawniają funkcjonowanie metabolizmu. Jednak nie każda suplementacja jest wskazana, dlatego warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.


Na jaki rodzaj ruchu mogą sobie pozwolić osoby chore na niedoczynność tarczycy?

W zasadzie na każdy, który będzie im sprawiał przyjemność, mogą to być szybkie marsze, bieganie, basen, siłownia, fitness. Każda aktywność jest mile widziana, bo przyśpiesza również metabolizm.


Karolina Chwienda - franczyzobiorca Naturhouse w Elblągu

 

TO NIE TYLKO ZAWÓD, ALE I STYL ŻYCIA. DOBRY DIETETYK MUSI UMIEĆ ZNALEŹĆ ODPOWIEDNI SPOSÓB NA DOTARCIE DO KAŻDEGO KLIENTA. A POTEM TOWARZYSZYĆ MU W DRODZE DO REALIZACJI JEGO MARZEŃ.

 

Co odgrywa kluczową rolę w zawodzie dietetyka? Na co pani postawiła, zatrudniając specjalistę?

Wykształcenie i wiedza to podstawowe wymogi, ale na pewno niewystarczające. Kluczową rolę odgrywa pasja i chęć niesienia pomocy. Jednym z głównych zadań dietetyka jest wspieranie i motywowanie osoby będącej w trakcie kuracji. Dobry specjalista powinien mieć takie cechy charakteru, które pozwolą mu na budowanie trwałych relacji z klientem. Praca dietetyka nie polega jedynie na zważeniu i dobraniu diety, tu liczy się dobra komunikacja i indywidualne podejście do klienta. Przeprowadzając rekrutację, szukałam osoby otwartej, wzbudzającej zaufanie oraz wyróżniającej się dużą empatią, dla której zdrowe odżywianie to nie tylko praca, ale i styl życia.


Czy franczyza to dobry sposób na biznes?

Wiele osób chce prowadzić swój biznes, ale nie ma pomysłu, jak to zrobić i w co zainwestować. W takiej sytuacji franczyza może się okazać dobrym rozwiązaniem. Jednak zanim podejmie się decyzję o przystąpieniu do danej sieci, należy przeanalizować wszystkie plusy i minusy, gdyż każda firma ma swoją politykę wewnętrzną, co wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Warto jednak podkreślić, że otwierając biznes w formie franczyzy, wchodzimy na rynek ze znaną i rozpoznawalną marką oraz sprawdzoną metodą działania, więc ryzyko biznesowe jest dużo mniejsze.


Skąd pomysł na branżę dietetyczną?

Najpierw przez dwa lata pracowałam jako asystentka dietetyka w Naturhouse. Tematyka zdrowego odżywiania stawała mi się coraz bliższa, dlatego wybrałam się na studia z zakresu dietetyki. Dzięki temu, podczas urlopu pani Marty, mogę ją zastąpić. Praca z klientem daje mi dużo satysfakcji, mamy wielu klientów, z którymi jesteśmy bardzo zżyte. W tym roku obchodzimy 10-lecie istnienia Naturhouse w Elblągu i mamy nadzieję na jeszcze wiele takich jubileuszy!

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.