bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

Naucz dziecko zdrowych nawyków żywieniowych

Nawyki żywieniowe, jakich nauczymy nasze dziecko będą miały wpływ na jego rozwój, kondycję organizmu oraz zdolność uczenia się i koncentracji. Utrwalanie zasad zdrowego odżywania od najmłodszych lat jest także skuteczną profilaktyką wielu problemów zdrowotnych, w tym nadwagi i otyłości.

 

Właściwe nawyki żywieniowe są szczególnie ważne w okresie rozwoju fizycznego i umysłowego. W tym czasie dzieci i młodzież przejmują też wiele przyzwyczajeń od rodziców.  Pamiętając o tym, aby w codziennym menu znalazły się zróżnicowane produkty, dostarczające wszystkich niezbędnych składników odżywczych, nie tylko dbamy o zdrowie i rozwój naszego dziecka, ale przede wszystkim uczymy je, jak należy się odżywiać. Dzięki prawidłowo dobranej diecie, opartej na regularnych i pełnowartościowych posiłkach oraz wiedzy na temat zasad odżywania, młoda osoba rzadziej sięgnie po słodycze czy niezdrowe przekąski.

 

Czego nie może zabraknąć na talerzu naszej pociechy?

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne najmłodszych dzieci wynos średnio 80-90 kcal na 1 kg masy ciała, czyli ok. 1400-2000 kcal. Źródłem energii powinny być posiłki zawierające potrzebne do prawidłowego rozwoju węglowodany, białko, tłuszcze oraz składniki odżywcze – minerały i witaminy. - W codzienny menu muszą się zatem znaleźć warzywa i owoce zawierające sole mineralne, źródło błonnika i witamin, które wzmacniają odporność. Niezbędne są również produkty mleczne, które uzupełniają niedobory wapnia i witaminy D, co warunkuje właściwą budowę kości. Z tego powodu zaleca się, aby każdego dnia dziecko wypijało minimum szklankę mleka lub jadło jogurt naturalny – mówi Zofia Urbańczyk, dietetyk z Naturhouse. W głównych posiłkach nie może zabraknąć chudego mięsa lub ryb dostarczających aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych i pierwiastków, takich jak magnez, wapń czy fosfor. Ważnym elementem jadłospisu są także węglowodany złożone, w postaci razowego pieczywa, ciemnych makaronów czy płatków owsianych. Dostarczą one dziecku niezbędnej dawki energii w ciągu dnia. A lepszą koncentrację i kondycję umysłu zapewnią m.in. orzechy, migdały oraz gorzka czekolada. Z kolei białego pieczywa, słodyczy, produktów przetworzonych i fast-foodów dzieci powinny unikać lub spożywać w je ograniczonych ilościach. Podobnie jak w przypadku słodzonych napojów gazowanych, które warto zastąpić wodą mineralną.

- Jedną z najważniejszych zasad żywieniowych jest regularne spożywanie pięciu lekkostrawnych posiłków dziennie, zaczynając od pożywnego śniadania zjedzonego przed wyjściem do szkoły. Może to być np. kromka pełnoziarnistego pieczywa z chudą wędliną, pomidorem i twarożkiem – zaleca dietetyk z Naturhouse. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasza pociecha zje drugie śniadanie zamiast sięgnąć po słodką przekąskę ze szkolnego sklepiku, przygotujmy jej zdrowy i smaczny posiłek – kanapkę, ulubiony owoc oraz coś do picia. Po powrocie do domu dziecko powinno zjeść obiad, podwieczorek i lekką kolację, najlepiej dwie godziny przed snem.

 

Przekazywanie zdrowych nawyków żywieniowych ma ogromne znaczenie w profilaktyce wielu chorób. Niewłaściwy sposób odżywania jest np. jedną z najczęstszych przyczyn nadwagi i otyłości. Aby uniknąć takich problemów w przyszłości, warto również zadbać o odpowiedni sposób spędzania wolnego czasu z dzieckiem. Wspólne spacery, wycieczki rowerowe czy gry na świeżym powietrzu będą najlepszą zachętą do większej aktywności fizycznej.

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.