Święta pod okiem dietetyka - wypróbuj nasze porady
08 grudnia 2021
Tradycja…
Potrawy wigilijne są uważane za postne; zgodnie z tradycją przyrządza się je bez udziału produktów pochodzenia mięsnego (smalcu, masła oraz słoniny), dlatego też potrawy przygotowywane zgodnie ze starymi recepturami powinny być z natury niskokaloryczne. Gdybyśmy faktycznie przygotowywali wszystkie świąteczne potrawy zgodnie z tradycyjnymi recepturami, nie byłoby się o co martwić. Niestety, w pośpiechu zapominamy o kilku zasadach, dosmaczając nasze dania niepotrzebnymi kaloriami.
Wigilijny barszcz czerwony przygotowywany na wywarze z samych warzyw jest mało kaloryczny i ma dużo wartości odżywczych pod warunkiem, że nie zaprawimy go śmietaną lub mąką. Szczególnie cennym składnikiem są tutaj buraki, zawierające witaminy i minerały (wapń, magnez, potas, witaminy C i B). Do barszczu warto wrzucić kilka suszonych grzybków, które dodadzą niezwykłego aromatu, nie przesadzajmy jednak z ich ilością, gdyż składnik ten nie należy do lekkostrawnych – radzi Beata Majewska, dietetyk Naturhouse.
Karp jest oczywiście najbardziej popularną rybą podczas świąt Bożego Narodzenia. Odpowiednio przygotowany – pieczony, gotowany lub grillowany – będzie także solidną porcją zdrowia. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, łatwo przyswajalne białko, witaminy i składniki mineralne. Dla tych osób, które nie przepadają za smakiem karpia, proponuję solę, dorsza, mintaja lub morszczuka. Nie zapominajmy też o tak popularnym na polskich stołach śledziu. To bogactwo białka, cennych kwasów Omega – 3 oraz witamin D i E. Na pewno zdrowsze będą te przyrządzone w occie, niż w śmietanie czy w oleju – dodaje dietetyk.
Nie bójmy się również pierogów z kapustą i grzybami. Wystarczy jedynie podawać je z wody, nie zaś odsmażane na tłuszczu oraz zrezygnować ze skwarków i boczku. Bigos przygotowany w odpowiedni sposób również może być mniej kaloryczny. Tłuste żeberka zastąpmy chudym, białym mięsem i nie dodawajmy słoniny czy innych zbędnych tłuszczy. Nie przesadzajmy z ilością, jak wiadomo potrawy z kapustą i grzybami nie należą do lekkostrawnych. Aby złagodzić ewentualne problemy gastryczne, dodajmy do naszych potraw ziele angielskie, liść laurowy i majeranek, które wspomogą nasz układ trawienny – podpowiada dietetyk z Naturhouse.
Na każdym stole wigilijnym z pewnością znajdziemy również domowe wypieki w postaci makowców, pierników, serników, keksów czy innych słodkości. Starajmy się wybierać te bez kremów i dużej zawartości tłuszczu. Świetnym wyborem będzie np. makowiec.
Ponad wszystko jednak pamiętajmy, aby w biesiadowaniu zachować umiar. Zamiast objadać się bigosem, spróbujmy każdej potrawy po troszku. Czekaliśmy na święta przez cały rok, delektujmy się więc ich smakiem. Cieszmy się rodzinną atmosferą, więcej rozmawiajmy niż jedzmy. Unikajmy alkoholu, który niepotrzebnie zatrzyma wodę w organizmie. Zamiast spędzać cały dzień przy stole, namówmy najbliższych na spacer.
Pomysł na grillowanego karpia
Składniki:
- 4 dzwonka karpia,
- 3 łyżki oliwy,
- sok z połówki pomarańczy i połowy limonki,
- kilka gałązek kolendry, ząbek czosnku, szczypta pieprzu cayenne.
Przygotowanie:
Kolendrę posiekać, zalać sokiem wyciśniętym z owoców, wcisnąć ząbek czosnku i dodać szczyptę pieprzu cayenne. Powstałą marynatą zalać dzwonka karpia i odstawić na ok. godzinę. Następnie grillować po obu stronach na naoliwionej patelni grillowej.
Jeżeli szukasz konkretnych przepisów na potrawy świąteczne, które nie tuczą lub chcesz zaskoczyć swoich bliskich zdrowym i smacznym daniem, wstąp do najbliższego Centrum Naturhouse i odbierz przepisy przygotowane przez dietetyczkę.
Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy cenne porady i wskazówki "Jak przetrwać święta na diecie?" oraz liczne przepisy na niskokaloryczne i smaczne dania świąteczne. Sprawdź!
Zmień swoje życie raz na zawsze!
UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ