bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

Witamina D3 – czy suplementacja jest konieczna?

Ostatnio coraz szerzej lekarze wypowiadają się na temat konieczności suplementowania witaminy D3 w naszym klimacie. Czy pogląd ten jest słuszny?

Rola witaminy D

Witamina D to zespół rozpuszczalnych w tłuszczach steroidów, których odpowiedni poziom w organizmie jest konieczny do utrzymania właściwej gospodarki wapniowo-fosforowej.  Aktywna forma tej witaminy – witamina D3 - dba o prawidłową strukturę kośćca, zapobiega osteoporozie oraz dba o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, sercowego i immunologicznego. Jak podają ostatnie publikacje – chroni również przed wystąpieniem raka jelita grubego. Jej rola w poprawie samopoczucia, niwelowaniu zmęczenia i senności jest ciągle niedoceniona, a bardzo istotna.

Witamina D3 powstaje w wyniku syntezy skórnej podczas ekspozycji skóry na promieniowanie UV. – wyjaśnia Dominika Sikora, dietetyk Naturhouse. W naszym klimacie naturalna (skórna) synteza witaminy  D3 zachodzi tylko w miesiącach kwiecień – wrzesień, a i tak ograniczamy ją stosując kremy z filtrem. Witaminę D3 przyjmujemy również z produktami pochodzenia zwierzęcego, natomiast nie są one w stanie zaspokoić całkowitego dziennego zapotrzebowania.

Kiedy badać stężenie witaminy D?

Pierwszym niepokojącym sygnałem, który powinien nas skłonić do wykonania badania jest ogólne, chroniczne przemęczenie, senność i apatia. – zauważa dietetyk Naturhouse. Gdy do tych prozaicznych objawów dochodzą bóle kostno-stawowe, stany depresyjne czy częste infekcje, możemy przypuszczać, że dotyczy nas niedobór witaminy D.- dodaje.

Po przeprowadzeniu odpowiednich badań, niedostateczny poziom wit. D stwierdzono u 90% przebadanych pod tym kątem dorosłych Polaków! Na niedobory szczególnie narażone są osoby, u których występują: nadciśnienie i inne choroby układu krążenia, choroby nerek i wątroby, zaburzenia odżywiania, choroby nowotworowe, astma. Niedobory dotyczą również osób, które mało czasu spędzają na świeżym powietrzu, przebywają większą część dnia w biurze czy samochodzie.

Skutki niedoboru witaminy D3

W przypadku niedoborów witaminy D jesteśmy narażeni na rozwój poważnych chorób cywilizacyjnych jak cukrzyca, nowotwory, nieswoiste zapalenia jelita. – zauważa dietetyk Dominika Sikora. Przy deficycie wit. D częściej występują choroby autoimmunologiczne jak stwardnienie rozsiane, toczeń czy RZS. U 65% ludzi chorych na schizofrenię wykazano niedostateczny poziom witaminy D3.  Badania nad tym problemem nadal trwają, ale biorąc pod uwagę działanie witaminy D na samopoczucie czy stany depresyjne, możemy wysnuć już pewne wnioski – suplementacja witaminy D jest konieczna.

W Naturhouse możesz kupić witaminę D3 1000 jednostek. Zapytaj o nią w najbliższej placówce. 

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.